Пътят на златото: Kак изборите, лихвите и наследството на Тръмп формират пазара
Историческите тенденции сочат, че цените на златото обикновено претърпяват краткосрочна корекция след резултатите от изборите в САЩ, но в дългосрочен план са склонни да се повишат
Цените на златото се понижиха и в петък сутринта, като бяха на път да отчетат най-големия си седмичен спад за последните пет месеца, преди да изтрият част от загубите. Това се случва, докато пазарите осмислят изборната победа на Доналд Тръмп и потенциалното въздействие върху траекторията на лихвените проценти в САЩ.
Спот златото се понижи с 0,7% до $2688 за тройунция, регистрирайки спад с 1,7% за седмицата. Фючърсите върху златото в САЩ спаднаха с 0,4% до $2 695,80.
„Пазарът на злато все още трябва да намери баланса си след изненадващо ясния резултат от президентските избори в САЩ. Изглежда, че той демонстрира реакция от типа „купувай слуховете, продавай фактите“ на победата на републиканците“, казва пред Reuters Карстен Менке, анализатор в Julius Baer.
„Смятаме, че изборният прах трябва да се уталожи, преди да можем да видим по-ясно как се очертава за пазара на злато още едно потенциално президентство на Тръмп. Това налага продължаване на консолидацията или дори корекция в краткосрочен план“.
В четвъртък Федералният резерв намали лихвените проценти с 25 базисни пункта, както се очакваше от пазарите, но посочи предпазлив подход към по-нататъшни съкращения.
Председателят на централната банка Джером Пауъл заяви, че резултатите от президентските избори във вторник няма да имат „краткосрочно“ въздействие върху паричната политика на САЩ. Трейдърите виждат 71% вероятност за още едно намаление с 25 базисни точки през декември.
Благородният метал е смятан за хедж срещу инфлацията, но по-високите лихвени проценти намаляват привлекателността му.
“Икономическата политика на Тръмп се разглежда като инфлационна, което потенциално може да доведе до по-бавно намаляване на лихвените проценти. Несигурността, свързана с траекторията на паричната политика, предизвиква отдръпване на златото”, пише в доклад на Сони Кумари, стратег по суровините в ANZ.
Блестящият вариант
В по-светла преспектива историческите тенденции сочат, че цените на златото обикновено претърпяват краткосрочна корекция след резултатите от изборите в САЩ, но в дългосрочен план са склонни да се повишат. Данните показват, че през последните шест президентски мандата златото е постигнало положителна възвръщаемост в пет от тях - и то със силен растеж.
По време на администрацията на Тръмп от януари 2017 г. до януари 2021 г. цените на златото демонстрират забележителна волатилност и обща възходяща тенденция, до голяма степен повлияни от комбинацията от геополитическо напрежение, икономически политики и пандемията.
Когато републиканецът встъпи в длъжност за първи път, цената на златото е приблизително 1209 долара за тройунция. Четири години по-късно, в края на неговия мандат, благородният метал поскъпва до около 1839 долара за тройунция. Това увеличение е значителен ръст от около 52%.
Важно е и да се отбележи, че след първата изборна победа на републиканеца през ноември, цените на златото спадат с приблизително 9% през следващия месец поради неочаквани пазарни реакции. С други думи, първоначална волатилност и лека корекция, докато пазарът свикне с политическите промени, не са нещо невиждано.
Въпреки че анализаторите не прогнозират повторение на предизвикания от пандемията скок на инвестициите в злато, конфликтите в Близкия изток продължават да се разрастват и остават притегателна сила за инвестиции тип убежище.