Еврото навърши 20 години. Как се промениха цените при единната валута?
Единната европейска валута вчера навърши 20 години.
На 1 януари 2002 г. гражданите на 12 държави от Европейския съюз въведоха еврото.
Днес то е паричната единица на над 340 милиона души в 19 държави членки на ЕС.
Еврото е втората най-сигурна валута в света след долара. Използва се при почти 40% от трансграничните плащания и при повече от половината от износа на ЕС.
Еврото е неизменна част от ежедневието на европейците, но началото е свързано със страхове, главно за повишение на цените. Хората смятат, че намалява покупателната им способност, макар статистиката да сочи друго – единната валута позволява да се стабилизира инфлацията.
Някои по-евтини продукти поскъпват заради закръгляването на цените на дребно. Други, чиято цена е по-висока, поевтиняват. Например средната цена на френската багета е 4.30 франка (или 0.66 евро) през 2001 г., а 20 години по-късно цената ѝ е 90 евроцента.
Тези 20 години не винаги са безоблачни – по-малко от десет години след въвеждането му, еврото е застигнато от тежка финансова криза, в центъра на която е Гърция. Но в крайна сметка именно еврото и общите усилия в ЕС спасяват южната ни съседка от дълговата криза, припомня вестник Стандарт.
"Нашата обща валута, еврото, гради мостове между европейците и отваря врати към света. Може би също си спомняте усещането, когато за първи поехме евробанкнотите в ръцете си. От една страна видях мост, а от друга - врата. Мост и врата. И двете са символ на Европа, символ на нашия Съюз", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
България, Хърватия и Румъния са следващите на опашката за присъединяване към еврозоната, въпреки че гражданите са разделени относно ползите от изоставянето на националните им валути, посочва БГНЕС.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че е необходимо да се използва еврото, за да се подкрепят целите на ЕС за борба с изменението на климата и водещата роля в областта на цифровите иновации. Той допълни, че е "жизненоважно" да бъде завършена работата по банковия съюз и съюза на капиталовите пазари.
Червените, сините и оранжевите банкноти са проектирани така, че да изглеждат еднакво навсякъде, с илюстрации на обща готическа, романска и ренесансова архитектура, за да се гарантира, че никоя държава не е представена по-добре от останалите.
През декември ЕЦБ заяви, че банкнотите са готови за промяна, като обяви процес на проектиране и консултации с помощта на широката общественост. Очаква се решението да бъде взето през 2024 г.
"След 20 години е време да преразгледаме външния вид на нашите банкноти, за да ги направим по-приемливи за европейците от всички възрасти и среди", заяви Лагард.
Тя допълни, че евробанкнотите "ще останат", въпреки че ЕЦБ обмисля и създаването на цифрово евро в унисон с други централни банки по света.