Лов на слаби играчи: Това ли е краят на банковата криза в САЩ
Акциите на регионалните банки в САЩ се колебаеха силно в края на работната седмица, засилвайки опасенията, че федералните регулатори все още не са овладели кризата в сектора, която може да разтърси финансовата система.
Какво се случи?
Акциите на PacWest загубиха половината от стойността си в четвъртък, след като базираният в Калифорния кредитор заяви, че проучва всички стратегически възможности.
Акциите на Western Alliance в Аризона завършиха със спад от 39%, въпреки че компанията опроверга доклада на Financial Times, че обмисля продажба.
Акциите на Zions в Юта и Comerica в Тексас се понижиха с повече от 12%.
Акциите на регионалните банки се повишиха в петък, но все още бяха с рязък спад в сравнение с преди една седмица, пише в анализ по темата CNN.
Какво е особено обезпокоително, според вътрешни за индустрията лица? При тези банки вложителите не са се втурнали към изхода, когато инвеститорите са изпаднали в паника.
"Банката не е имала извънредни депозитни потоци след продажбата на First Republic Bank и други новини", заяви PacWest в изявление, като отбеляза, че 75% от депозитите ѝ са били застраховани към 2 май.
Уолстрийт е на лов за всякакви признаци на уязвимост на банковата система след колапса на Silicon Valley Bank, Signature Bank и First Republic Bank в рамките на няколко седмици.
И докато властите се намесиха, за да защитят вложителите в тези банки, инвеститорите останаха с акции, които внезапно се оказаха без стойност. Сега те са нетърпеливи да изпреварят следващия проблем.
Предпазливите реакции обаче могат да се превърнат в предвестник на лоши новини.
Клиентите могат да видят спад в цената на акциите на своята банка, да предположат, че тя е в затруднение, и да изтеглят средствата си. А когато твърде много хора се опитват да изтеглят депозитите си наведнъж, това означава, че банката отива към пропастта на фалит, допълва CNN.
Този пристъп на нестабилност може да изисква прекъсване на веригата, опасява се Том Мишъд, главен изпълнителен директор на Keefe, Bruyette & Woods, инвестиционна банка, собственост на Stifel, специализирана в областта на финансовите услуги.
"Вярвам, че тя наистина ще приключи само след някакъв вид правителствена намеса. Пазарът ще продължи да тества слабите звена - или предполагаемите слаби звена", допълва той. Според експерта, Федералната корпорация за депозитно застраховане на САЩ, която гарантира депозити до 250 000 долара на човек, трябва да защити всички депозити в САЩ за една година.
Тази ограничена във времето мярка би помогнала на финансовите пазари да се успокоят и би дала възможност на Конгреса да модернизира рамката за застраховане на депозитите, като гарантира, че тя е подготвена за ерата на социалните медии, бързите банкови преводи и нарастващия брой незастраховани депозити, които могат да подхранват или да изострят масовото теглене, допълва той.
"Най-простият начин да го направим е да застраховаме всички за една година, докато успеем да се справим. Имаме нужда от прекъсване.", категоричен е изпълнителният директор.
Междувременно Стивън Бигър, директор на отдел "Финансови институции" в Argus Research, изразява загриженост, че колебанията в акциите на регионалните банки могат да се засилят от късите продажби - практика, при която инвеститорът залага срещу дадена акция и печели, когато цената ѝ спадне.
"Ако се открие, че има огромно количество къси продажби, смятам, че заради структурата на самата банкова система, това не трябва да се допуска", допълва Бигър, като отбеляза, че ограниченията за тези продажби са наложени през март 2020 г. в разгара на паниката около пандемията от COVID-19.
По думите му, администрацията на Байдън, която е засилила антитръстовото правоприлагане, повдигайки въпроси дали сливанията ще бъдат одобрени, трябва да даде знак, че подкрепя по-голяма консолидация сред малките и средните играчи в сектора.
Това би гарантирало, че вложителите няма да виждат в шепата големи американски банки, като JPMorgan Chase (JPM) и Citigroup (C), единственото сигурно място за съхранение на парите им.
Предвид факта, че в САЩ все още има повече от 4000 банки, консолидацията ще направи системата "по-силна, а не по-слаба", допълва още Бигър.
Анализът на CNN отбелязва и факта, че приходите на Apple намаляват две поредни тримесечия. Това не е добра новина за най-ценната публична компания в Америка.
Но приходите на технологичния гигант съдържат и признаци, че може да се справи със забавянето на икономическия растеж по-добре от опасенията.
Главният изпълнителен директор Тим Кук обяви, че продажбите на iPhone са достигнали рекорд за тримесечието, приключващо през март, "въпреки трудната макроикономическа среда", която е навредила на търсенето на смартфони. Продажбите от бизнеса с услуги, който включва абонаменти за Apple Music и Apple TV+, също достигнаха исторически връх.
Бъдещето на Apple обаче не зависи единствено от продажбите в родната ѝ страна. Кук заяви, че продажбите на iPhone са били подкрепени от "развиващите се пазари от Южна Азия и Индия до Латинска Америка и Близкия изток".
Доказателството за това беше посещението му в Индия миналия месец за откриването на първите два магазина на Apple в страната - в Мумбай и Делхи, допълва CNN.