Измина една бурна година, откакто Уорън Бъфет за последно излезе на сцената, за да говори с акционерите на своята компания Berkshire Hathaway.

Пазарите потъваха. Напрежението между САЩ и Китай достигна нови висоти. Три банки в САЩ се сринаха в бърза последователност, пораждайки страхове за потенциала за по-широки последици във финансовата система.

През цялото това време легендарният инвеститор запази чувството си за оптимизъм.

Разбира се, обществото се е променило значително, откакто той купува първите си акции на 11 години през 1942 г. Но основните правила за инвестиране са останали същите, каза Бъфет от сцената на годишната среща на Berkshire Hathaway в Омаха, Небраска, която беше очаквана с огромно нетърпение от хиляди акционери, предават The Wall Street Journal и CNBC.

„Това, което ви носи възможности, е, че други хора правят глупави неща“, каза Бъфет и добави, че през 58-те години, в които управлява Berkshire, броят на хората, които правят глупави неща, се увеличава.


"Уудсток за капиталисти": Най-богатите очакват посланието на Уорън БъфетИнвеститорите се събират в момент на сътресения в банките и криза в икономиката

Бъфет, председател и главен изпълнителен директор на Berkshire, се фокусира върху няколко теми, сред които големият залог на Berkshire върху петрола, превърнал компанията в най-големия акционер както на Occidental Petroleum, така и на Chevron. Той в крайна сметка отрече спекулациите, че компанията му се опитва да придобие Occidental.

Милиардерът също така похвали Apple, най-голямата инвестиция в акции на Berkshire, чийто изпълнителен директор Тим Кук, както и предишни години, беше сред публиката.

„Това е по-добър бизнес от всеки, който притежаваме“, каза Бъфет, добавяйки, че вярва, че потребителите по-скоро ще се откажат от втора кола, отколкото да се откажат от своя iPhone.

"Apple не е 35% от портфолиото на Berkshire", посочи още Бъфет. "Портфолиото на Berkshire включва и непублични компании част от железопътния, енергийния бизнес и много други", каза той, цитиран от YahooFinance.
Berkshire управлява активи за 997 млрд. долара в края на първото тримесечие, като само 328,16 млрд. долара от тях са инвестиции в публични капиталови ценни книжа. Все пак Apple се превърна в масивна част от портфолиото на Berkshire от 2016 г. насам,
Дискусията около размера на дела на Berkshire в Apple тръгна от въпрос на инвеститорите за диверсификацията на портфейла. Въпреки че Berkshire притежава множество акции, най-големите пет компании съставляват около 75% от акциите на Berkshire.
Дясната ръка на Бъфет Чарли Мънгър заяви, че не смята, че липсата на диверсификация е проблем.
"Едно от безсмислените неща, които се преподават в университетите, е, че огромната диверсификация е абсолютно задължителна при инвестирането в обикновени акции", каза Мънгър. "Това е безумна идея. Не е толкова лесно да имате огромно изобилие от добри възможности, които да идентифицирате. И ако имате само три, предпочитам това да са най-добрите ми идеи, вместо най-лошите. Някои хора не могат да различат най-добрите си идеи от най-лошите, и вземат грешни решения мислейки дадена инвестиция за по-добра, отколкото е. Мисля, че ние правим по-малко такива грешки. Това е благословение за нас."

Приходите на Apple спадат за второ поредно тримесечиеПродажбите на най-високия клас iPhone Pro са от решаващо значение за стратегията на Apple за увеличаване на приходите

Тонът не беше толкова приповдигнат извън конгресния център рано в събота, където пилоти на NetJets, собственост на Berkshire, издигнаха плакати в знак на протест срещу ръководителите на компанията, които според тях не са успели да се справят добре с условията, водещи до недостиг на работници, отбелязва WSJ.

Това изглежда не беше забелязано от акционерите, прииждащи на срещата, които, както и предишни години, се наредиха на опашка доста преди изгрев слънце с надеждата да успеят да си осигурят най-добрите места в конгресния център, допълва изданието.

Хотелите, които са най-близо до конгресния център, където се провежда срещата, често са резервирани месеци предварително, както и колите под наем.

Богатите също се страхуват. Какво тревожи оптимиста Уорън Бъфет? Милиардерът инвеститор признава, че се тревожи за няколко неща. Успехът на компанията му не е едно от тях

Компанията започна съботната среща, отчитайки 12,6% скок в оперативните печалби за първото тримесечие, възлизащи на 8,065 милиарда спрямо 7,16 милиарда долара година по-рано.

Скокът е воден от възстановяването на застрахователния бизнес, чиито печалби възлизат на 911 милиона долара – рязко увеличение от 167 милиона долара година по-рано, посочва CNBC. Приходите от застрахователни инвестиции са скочили с 68% до 1,969 милиарда долара от 1,170 милиарда долара.

Паричните наличности на Berkshire са нараснали до 130,616 милиарда долара от 128 милиарда долара през четвъртото тримесечие на 2022 г.


Бъфет обаче предупреди, че по-голямата част от бизнеса в Berkshire вероятно ще отчете по-ниски печалби през тази година, поради „невероятния период“ за икономиката, който приключва.

Той отдавна е казвал на акционерите на компанията, че трябва да пренебрегнат нетния доход и вместо това да се съсредоточат върху оперативните печалби на Berkshire, които според него са по-добро отражение на това как се справя компанията, отбелязва WSJ.

Как забавящата се икономика на САЩ може да повлияе на останалия святОт TD прогнозират индексът на щатския долар ICE да достигне 97.30 до края на годината, което е спад от нивото от вторник от около 102. И те не са сами в тези прогнози

Милиардерът отново изрази вярата си в САЩ, често срещана тема в писмата му до акционерите през последните няколко десетилетия, но посочи, че „страната не е идеална“. Той изтъкна, че проблемите в банковия сектор илюстрират, че има сериозна липса на разбиране както сред Конгреса, така и сред широката общественост относно кредиторите.

Чарли Мънгър отиде още една крачка напред, казвайки, че самата индустрия трябва да се замисли за морала си. „Банкерите трябва да бъдат по-скоро като инженери и да избягват проблеми, вместо да се опитват да забогатеят“, каза той.

Бъфет в крайна сметка добави, че ако има шанса да започне живота си отначало и да избере кога и къде да се роди, той без съмнение би избрал САЩ и днес. Той посочи, че не очаква щатският долар да бъде детрониран като световна резервна валута в скоро време.


Има ли опасност "крал долар" да загуби короната си?Историята показва, че често са необходими десетилетия, ако не и векове, за да избледнее статутът на една глобална резервна валута

Акционерите в публиката също така попитаха 92-годишния Бъфет и 99-годишният Мънгър какво мислят за възхода на изкуствения интелект, информира CNBC.


Мънгър призна, че той бързо ще трансформира много индустрии, но изрази скептицизъм, добавяйки: „Мисля, че старомодната интелигентност работи доста добре.“

Уорън Бъфет сподели мнението му. Въпреки че очаква AI да „промени всичко в света“ и също така се тревожи за потенциалните последици от нещо, "което може да прави всякакви неща", той не смята, че изкуственият интелект ще надделее над човешкия.