В понеделник световните акции се насочиха към шеста поредна сесия на ръст, подпомогнати от ралито на облигациите от миналата седмица, тъй като пазарите очакват по-скорошно намаляване на лихвените проценти в САЩ и Европа - залози, които ще бъдат проверени тази седмица, пише Reuters и добавя:

„Засегнатите пазари на облигации се възстановиха, тъй като благоприятният доклад за заплатите в САЩ и оптимистичните данни за производителността показаха, че пазарът на труда се охлажда достатъчно, за да се избегне необходимостта от по-нататъшно повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв“.

Пазарите на фючърси се раздвижват, внушавайки 90% вероятност Фед да е приключил с повишаването на лихвите и 86% вероятност първото облекчаване на политиката да се случи още през юни.

Сбърка ли Фед? Защо високите лихви не могат да охладят икономиката в САЩПротивно на всички очаквания, ръстът на годишна база през последното тримесечие достига почти 5%


Те също така предполагат около 80% вероятност Европейската централна банка да намали лихвите до април, докато Английската централна банка - през август.

Бенчмарковата 10-годишна доходност в САЩ се понижава с около 29 базисни точки през миналата седмица, което е най-големият седмичен спад от март насам. Доходността на облигациите се движи обратно пропорционално на техните цени.

В понеделник ралито спира, като доходността на 10-годишните облигации се повишава с около 3 базисни точки до 4,587%, което е доста по-ниско от достигнатия в средата на октомври връх от над 5%, посочва още информационната агенция и цитира Сами Чаар, главен икономист в Lombard Odier:

"Бихме искали да добавим нотка на предпазливост - да, ние сме в лагера, който казва, че инфлационните перспективи ще позволят намаляване на лихвите през следващата година, но преминаването към повече и по-скорошни намаления ни се струва прекалено оптимистично. Вече сме виждали политиката да се движи като махало напред-назад и мисля, че това ще бъде историята през следващите тримесечия."

Ако трябва да се посочат необичайни за настоящата тенденция действия, то на преден план излиза Централната банка на Австралия, за която се смята, че вероятно ще възобнови повишаването на лихвите във вторник, тъй като инфлацията в страната остава упорито висока.

Разпродажбата на акциите на „Великолепната седморка“ се засилиПечалбите на S&P 500 от началото на годината са се свили до 7,8%


Японската централна банка също е напът към затягане на лихвените проценти, макар и с много бавни темпове. В понеделник нейният ръководител заявява, че институцията е по-близо до постигането на инфлационната си цел, но това все още не е достатъчно, за да се сложи край на ултрахлабавата политика.

Надеждите за по-ниски разходи по заемите продължават да помагат на акциите, особено на тези в Азия. Най-широкият индекс на MSCI за акциите от Азиатско-тихоокеанския регион извън Япония се повишава с 2,0%, в понеделник, което вдига и световния индекс на MSCI с 0,38% - шеста поредна сесия на повишение.

Миналата седмица световният индекс отбелязва най-големия си седмичен ръст от една година насам. Европейските акции отварят на положителна територия в понеделник и се колебаят в двете посоки, след като преживяват най-добрата си седмица от март насам.

Южнокорейските акции пък се открояват с ръст от 4,3%, тъй като властите в страната отново налагат забрана за къси продажби до средата на 2024 г.

Фючърсите върху S&P 500 и Nasdaq се повишават с 0,1%.

Бизнес активността в еврозоната дълбае дънотоPMI индексът на блока достига най-ниската си стойност от ноември 2020 г. насам


Спад на долара

Доходността на двугодишните съкровищни облигации спира на 4,875%, а доходността на 10-годишните облигации в еврозоната се повишава до 2,69%, след седем сесии на спад.

Отстъплението на доходността на съкровищните облигации дърпа килимчето изпод долара, като доларовият индекс се понижава с 0,14% до 104,91, което е най-ниската му стойност от края на септември, след като миналата седмица се понижи отново с 1,3%, пише още информационната агенция.

Еврото се повишава с 0,17% до 1,0747 долара, след като в петък нарасна с 1% до най-високата си стойност от близо два месеца. През последните сесии доларът дори загуби позиции спрямо закъсалата йена и се намира на ниво от 149,57 йени , което е далеч от скорошния му връх от 151,74.

Спадът на долара и доходността подпомагат златото да достигне 1 985 долара, което е близко до скорошния петмесечен връх от 2 009 долара.

По-високи за по-дълго време: Инфлацията държи лихвените проценти на таванаВъзможни са още повишения на лихвите, ако се появят нови шокове


Цените на петрола се повишават, след като загубиха 6% през миналата седмица, подкрепени от потвърждението на Саудитска Арабия и Русия, че ще продължат допълнителното си доброволно намаляване на добива на петрол.

В Близкия изток в неделя Израел отхвърли нарастващите призиви за прекратяване на огъня в Газа, а военни специалисти заявяват, че армията ще засили операциите си срещу палестинската ислямистка групировка „Хамас“.

Сортът Брент добавя 1,5% към цената си и достига до 86,31 долара за барел, докато американският суров петрол се покачва със сходна стойност до 81,75 долара за барел.