Фед остави лихвите стабилни, както и мантрата „по-високи за по-дълго“
Федералният резерв на САЩ отново запази референтните лихвени проценти стабилни на фона на растяща икономика, стабилен пазар на труда и инфлация, която все още е доста над целта на централната банка.
В широко очакван ход, групата за определяне на лихвените проценти на Фед единодушно се съгласи да остави основната лихва по федералните фондове в целеви диапазон между 5,25%-5,5%, където е от юли след поредица от 11 повишения, четири от които през 2023 г., припомня CNBC.
В изявлението на Фед след срещата се посочва, че „икономическата активност се е разширила със силен темп през третото тримесечие“, в сравнение с изявлението от септември, в което се казва, че икономиката се е расте със „солидно темпо“. В изявлението се отбелязва също, че ръстът на заетостта се забавя спрямо по-ранните месеци на годината, но остава силен.
Брутният вътрешен продукт на САЩ нарасна с 4,9% на годишна база през третото тримесечие – по-силно дори от завишените очаквания. Ръстът на наетите в неселскостопанския сектор възлиза на 336 000 през септември, доста по-голям брой от прогнозата на Уолстрийт.
Очаквано, от изявлението на Фед става ясно, че централните банкери си оставят вратичка за „допълнително укрепване на политиката“, от която може да се нуждаят, за да постигнат целта си за 2% инфлация.
Фед ще продължи да оценява новите икономически данни и последиците от тях върху паричната политика, става ясно още от изявлението.
Последното решение на централната банка на САЩ идва на фона на забавяне на инфлацията спрямо бързото ѝ темпо през 2022 г., но и устойчив пазар на труда въпреки всички увеличения на лихвените проценти.
Целта на затягането на паричната политика е охлаждане на икономическия растеж и възстановяване на баланса между търсенето и предлагането на пазара на труда.
По отношение на пазара на труда – статистиката за септември показа, че има 1,5 свободни работни места за всеки свободен работник, според данни на Министерството на труда, публикувани по-рано в сряда.
По отношение на инфлацията - основната в момента е 3,7% на годишна база, според последния индекс на цените на личните потребителски разходи, който Фед предпочита като индикатор. Въпреки че това е стабилен спад, той остава доста над годишната цел на Фед от 2%.
В изявлението си след срещата от Фед посочват още, че икономиката остава силна въпреки повишаването на лихвените проценти - позиция, която може да подтикне банкерите към нов ход на затягане.
През последните седмици мантрата „по-високо за по-дълго“ се превърна в централна тема за това накъде се е насочил Фед. Въпреки че много от членовете на централната банка заявиха, че смятат, че лихвите могат да останат стабилни, докато се оценява въздействието на предишните им увеличения, на практика никой не казва, че обмисля свалянето им в скоро време. Пазарните оценки показват, че първото намаление може да дойде около юни 2024 г., според данни на CME Group.
Тази рестриктивната позиция е фактор за нарастващата доходност на облигациите, която скочи до нива, невиждани от 2007 г. - най-ранните дни на финансовата криза, докато пазарите анализират какво предстои. Доходността на облигациите и цените им се движат в противоположна посока - т.е. спадът в цените на облигациите, водещ до по-висока доходност, отразява намаляващия апетит на инвеститорите към държавните облигации, които обикновено се считат за най-големия и най-ликвиден пазар в света.
Ръстът в доходността може да е ефект от множество фактори, като например по-силен от очакваното икономически растеж, упорито висока инфлация, ястребов Фед и повишена „срочна премия“ за инвеститорите в облигации.
Има и притеснения относно емитирането на съкровищни облигации, тъй като правителството на САЩ се стреми да финансира огромното си дългово бреме. Тази седмица министерството съобщи, че ще продаде на търг дълг от 776 милиарда долара, започвайки със 112 милиарда долара в три търга следващата седмица.