Правосъдното министерство на САЩ се отказа да съди финансовата групировка Goldman Sachs Group Inc заради дейността й в разгара на финансовата криза през 2008 година.

В отчета на ведомството се казва, че събраните свидетелства не са достатъчни да започне криминално разследване спрямо Goldman Sachs, информира БГНЕС, позовавайки се на Ройтерс.

Следователите обаче си запазват правото да възобновят разследването, ако се появят нови обстоятелства или доказателства за съпричастността на Goldman Sachs към началото и развитието на ипотечната криза.

Щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC) бе заподозряла групировката, че е заблудила клиентите по време на кредитната криза през 2007–2008 години. Тогава инвестиционната банка съветваше клиентите да изкупуват деривата Abacus. Той се формираше от други деривати и ипотечни книжа, което в крайна сметка доведе до милиардни загуби за вложителите на банката.

През април 2010 г. комисията заведе иск срещу Goldman Sachs в нюйоркски съд, обвинявайки инвестиционната институция в заблуждаване на инвеститорите. После компанията плати 550 млн. долара за досъдебно уреждане на гражданските искове. Това всъщност бе глобата за Goldman Sachs , която стана най-голямата в историята на Уолстрийт. Според досъдебните споразумения банката се съгласи да "реформира деловата си практика". 250 млн. долара от общата глоба бяха предназначени за пострадалите инвеститори.

Освен SEC претенции към инвестиционната банка, а също към още 11 големи инвестиционни банки в САЩ, имаха Федералната агенция за жилищно строителство и прокурорите на всичките 50 щата. Според тях банките, които са давали кредити, често са демонстрирали непредпазливост при спазването на законите за ценните книжа. По-специално не са били отчитани фактите за неблагонадеждност на кредитополучателите, които са давали неверни или фалшиви данни за доходите си.

Така се стигнало до ситуация, при която те не са могли да плащат по кредитите, което довело до рязко обезценяване на ипотеките и съответните финансови загуби на организациите емитенти.