Руската централна банка предупреди за „нови икономически сътресения“ и така на практика призна, че таванът от 60 долара за барел за руския суров петрол работи, въпреки скептицизма на Кремъл.

Европейският съюз, Г-7 и Австралия поставиха лимит на цената на руския суров петрол, който влезе в сила в понеделник, а отделно Европа забрани търговията със суровината, доставяна по море, припомня Business Insider.

Двете мерки биха могли „значително да намалят” икономическата активност на страната през следващите месеци, отбелязват анализатори от Отдела за изследвания и прогнози на Руската централна банка с уговорката, че е твърде вероятно прогнозата им да се разминава с официалната позиция на институцията.

Несигурността, породена от санкциите и ограниченията, идва след като руската икономика преодоля „краткосрочния спад“ , причинен от частичната мобилизация на президента Владимир Путин през октомври, е отбелязано в доклада на Централната банка. Възстановяването стана възможно благодарение на ръста на държавните поръчки. Анализаторите обаче предупреждават, че производството в страната ще се свие в дългосрочен план.

Москва осъди ценовия таван, наложен от Запада, и готви ответен отговор на ограниченията, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Държавната информационна агенция „РИА Новости”.

Русия обмисля няколко варианта за противодействие на последните санкции, включително забрана на продажбите на петрол в определени страни и максимална отстъпка от цената за суровия петрол Urals спрямо Brent, предаде бизнес изданието „Ведомости”.

Вицепремиерът Александър Новак подчерта, че по същество таванът е „намеса“ на пазара, която ще причини „дестабилизация, недостиг на енергийни ресурси и намаляване на инвестициите“, информира ТАСС.