Рублата падна до 2-месечно дъно от началото на петролното ембарго
Руската рубла отслабна под 63 за долар - най-ниската стойност от близо два месеца след наложеното петролното ембарго, което удари руския износ и търсенето на руската валута. Решението на ЕС и Г-7 за таван на цената от 60 долара за барел, което е действащо от вчера, допълнително потопи рублата. Все пак тя се задържа над нивата преди войната в Украйна и циментира възстановяването от рекордно ниското ниво от 150, достигнато през март.
Строгият капиталов контрол и търговските дисбаланси подкрепиха валутата, тъй като нарастващата изолация на Москва от международната общност удари икономиката на Русия. Санкциите от Запада доведоха до рязко спадане на руското търсене на чуждестранни валути, докато паричните власти наложиха големи такси и отрицателни лихвени проценти върху валути от държави, смятани за „недружелюбни“, премахване на истински пазар за чуждестранни валути за притежателите на рубли. В същото време повишеното търсене на руска енергия от азиатските страни ограничи спада на износа, коментира Trding Economics.
Турската лира също се движи на рекордно ниско ниво – 18,6 за 1 долар. Отслабването на валутата е благодарение на нетрадиционната политика на Турската централна банка (TCMB), която намали лихвените проценти на фона на растящи цени и търговски дисбаланси.
TCMB постепенно сваля основния лихвен процент с 1000 базисни пункта от септември 2021 г., по настояване на президента Ердоган, за да стимулира растежа в индустрията и износа.
Последните данни показват, че годишната инфлация в Турция се е забавила за първи път от 18 месеца до 84,4% - през ноември, от 85,5% - през октомври.