Банките в Русия са внесли чужда валута на стойност около 5 млрд. долара в страната през декември, в сравнение с 2.65 млрд. долара година по-рано, като превантивна стъпка, в случай че евентуални санкции увеличат търсенето, показват изчисления на руската рейтингова агенция ACRA.

Доларите традиционно доминират при този внос, заедно с други валути, които много руснаци предпочитат да притежават, като хедж срещу евентуално поевтиняване на рублата или повишение на инфлацията, като и двете неща са възможни при чуждестранни санкции.

Изчисленията, които се базират на технически доклади, които банките подават в Централната банка на Русия всеки месец, показват, че са внесли чуждестранни банкноти на стойност 2.1 млрд. долара през ноември, казва пред Ройтерс Валери Пивен, старши директор на ACRA.

"Съотношението между активите в чуждестранна валута и задълженията на банките е регулирано от централната банка и в момента не буди притеснения. Увеличеният внос на чуждестранна валута е свързан с евентуален скок в търсенето на кеш," казва Пивен.

Въпреки засилените опасения от военен конфликт в Украйна, вносът на чуждестранна валута през декември все още е доста под 18-те млрд. долара, внесени в Русия в края на 2014 г., когато рубата беше в състояние на свободно падане, след като Москва анексира Крим, пише CNN Money.

Около половината от общите банкови активи в чуждестранна валута и задължения, или около 100 млрд. долара и 70 млрд. долара, респективно, са в щатски дoлари, показват данни на централната банка. За сравнение, делът им е бил около 80% през 2002 г. и 70% в началото на 2014 г.