Централната банка на Турция намали днес основния си лихвен процент за втори пореден месец въпреки годишната инфлация, която достигна 80% и продължава да се покачва, предава АФП.

Централната банка съобщи, че намалява едноседмичната си репо лихва от 13% на 12%, и отдаде рязкото покачване на потребителските цени на външни фактори като глобалния скок на цените на енергията и храните, причинен от нахлуването на Русия в Украйна.

Решението подчертава силния фокус на турските политици върху икономическия растеж девет месеца преди парламентарните избори, които, според социологическите проучвания, президентът Реджеп Тайип Ердоган е на път да загуби.

Официалните данни показват, че промишленото производство и продажбите на дребно в Турция започват да се забавят.

Банки се готвят за удара от растящата инфлация в Турция Ако преди 5 години един долар купуваше около 3,5 турски лири, то сега за него може да получите около 18 лири

Ердоган открито се застъпва за икономически растеж на всяка цена.

Той отхвърля конвенционалната икономика и смята, че инфлацията може да бъде овладяна чрез намаляване на лихвените проценти, съобщава БНР.

"Аз съм икономист. Инфлацията не е икономическа опасност, която не може да бъде преодоляна", заяви тази седмица Ердоган пред американска телевизия.

"В момента има държави, които се чувстват застрашени от инфлация дори от 8 или 9 %. Ние имаме 80 %", каза той.
"И в моята страна рафтовете по магазините не са празни."