Добронамерени хакери заработили рекордните 40 млн. долара през 2020 г.
Добронамерени хакери са заработили рекордните 40 млн. долара от откриване и докладване на софтуерни пропуски през 2020 г., сочат данни на водеща платформа в тази сфера.
От HackerOne обявиха, че деветима хакери са спечелили по над 1 млн. долара, след като платформата е уведомила за техните открития засегнатите организации.
Приходите на румънец, който започва да се занимава с търсене на бъгове само преди две години, вече надхвърлят 2 млн. долара. Най-добре печелещият от подобна дейност британски хакер пък е заработил 370 000 долара през 2020 г.
Според платформата пандемията е позволила на доброволците да отделят повече време за това свое занимание.
Проучване, поръчано от HackerOne, показва, че 38% от участниците са се занимавали повече с хакерска дейност от началото на пандемията от COVID-19.
Много от тези добронамерени хакери работят на непълен работен ден и се намират в десетки различни държави, в това число САЩ, Аржентина, Китай, Индия, Нигерия и Египет.
Количеството пари, което се предоставя като награда, зависи от сериозността на пропуските и може да варира от по-малко от 140 долара до много по-големи суми.
HackerOne, която е базирана в Калифорния, начислява на компаниите абонаментна такса, за да ползват платформата й.
Британката Кейти Пакстън-Фиър, която е лектор в Manchester Metropolitan University, казва пред BBC, че търси бъгове в свободното си време.
Изкарват се добри пари, но според нея това не е дейност, от която се забогатява бързо.
Тя казва, че е заработила около 12 000 паунда (16 700 долара) за 12 месеца.
Друга подобна платформа на име YesWeHack, която е базирана във Франция, информира, че нейните 22 000 хакери са подали двойно повече бъгове през 2020 г., в сравнение с предходната година.
От YesWeHack не предоставят данни за паричните награди, предоставени пред платформата.
Платформата BugCrowd пък отчита 50% увеличение на подадените бъгове през последните 12 месеца.
Популярността на търговските програми за предоставяне на награди за откриване на бъгове нарасна през последните пет години, но някои експерти смятат, че има пропуски в системата, ако на тях се разчита прекалено много.