Palantir - тихият гигант на Уолстрийт, показващ среден пръст на борсите
Eкстравагантият главен изпълнителен директор и съосновател на Palantir Алекс Карп показа пословичен среден пръст скептиците в развитието на компанията по време на разговора за приходите
Акциите на Palantir скочиха с повече от 20%, след като приходите за третото тримесечие надминават очакванията на анализаторите благодарение на силните разходи на правителството на САЩ за технологиите за изкуствен интелект.
Глобалните правителствени разходи за услугите и продуктите на Palantir, предимно от САЩ, са нараснали с 40% спрямо миналата година до 408 млн. долара през третото тримесечие, което е 56% от общите приходи на компанията за периода. Това изпреварва очакваните 379 млн. долара за сегмента според консенсусните оценки на Bloomberg.
Palantir, която произвежда широка гама от софтуер за извличане на данни и анализ, включително платформата за изкуствен интелект (AIP), наскоро спечели през септември договор с американската армия на стойност 100 млн. долара за своите AI инструменти за изкуствен интелект, които идентифицират цели за въздушни удари.
„Революцията на изкуствения интелект вече е в ход“, заяви главният директор по приходите и правните въпроси на Palantir Райън Тейлър по време на разговор с инвеститорите, цитиран от Bloomberg.
„Пропастта между имащите и нямащите AI бързо се разширява и целият свят я наблюдава.“
Тейлър заяви, че бизнесът на Palantir в областта на държавното управление в САЩ е отбелязал „най-силния си последователен ръст от 15 тримесечия насам, задвижван главно от 21% скок на на нашия бизнес с Министерството на отбраната“.
Междувременно приходите на Palantir от търговски предприятия не оправдават очакванията, достигайки 317 млн. долара при очаквани 317 млн. долара. Това може и да звучи нелепо, но прогнозите за продажбите на продукти, свързани с AI, никога не са били по-високи.
Сред корпоративните клиенти на компанията са петролният и газов гигант BP, CBS Broadcasting и General Mills. Palantir обяви, че продажбите са били повлияни от „стъпаловидно намаляване на приходите от спонсорирано от правителството предприятие в Близкия изток“.
Като цяло компанията регистрира коригирана печалба на акция от 0,10$ за тримесечието, което е със само един цент над очакванията, при приходи от $725,5 млн. , които надхвърлят прогнозите на анализаторите от 703,7 млн.
Акциите на Palantir са поскъпнали с над 190% от началото на годината, подхранвани от широкия бум на изкуствения интелект и нарастващия интерес на американското правителство към AI технологиите. Акциите бяха добавени към индекса S&P 500 през септември.
„Palantir е сред шепата компании за инфраструктурен софтуер, които са започнали да печелят значимо от генеративния AI“, пише анализаторът на Deutsche Bank Брад Зелник в доклад до инвеститорите в понеделник.
Макар да признават предимствата на Palantir, анализаторите на Уолстрийт като цяло са скептични към възхода на акциите. По данни на Bloomberg те смятат, че през следващата година акциите ще поевтинеят до $32,81, като приблизително половината от експертите препоръчват продажбата им.
Самият Зелник има рейтинг „продавай“ и смята, че те ще поевтинеят до 26 долара. Във вторник акциите приближиха 51 долара.
Eкстравагантият главен изпълнителен директор и съосновател на Palantir Алекс Карп показа пословичен среден пръст на скептиците в развитието на компанията по време на разговора за приходите.
„Повечето хора, които се занимават с технологични иновации, сега гледат на Palantir като на свой съюзник“, категоричен е Карп пред анализатори и инвеститори.
„И вместо на всяка среща да казват: „О, да, Palantir е страхотен, но безстрашният им лидер е луд и може да си отиде в комуната в Ню Хемпшир“
Palantir, чийто съосновател е консервативният технологичен магнат Питър Тийл, се е сблъсквал с критики заради партньорствата си с правителствени агенции, включително с имиграционните и митническите служби на САЩ и израелските отбранителни сили.
Смелите, често противоречиви изказвания на Карп по отношение на Близкия изток предизвикаха критики, а ролята на компанията като доставчик на военни технологии с изкуствен интелект за IDF са накарали някои служители да напуснат компанията.
По време на разговора в понеделник Карп заяви, че компанията се стреми да „донесе насилие и смърт на нашите [на САЩ] врагове, като в същото време подобри целеуказването и общите въпроси на безопасността за нашите съюзници и за американците“.