Прозападният президент на Молдова Мая Санду се поздрави с победата на проведените в неделя президентски избори. Тя изпреварва Александър Стояногло, съперник, подкрепян от традиционно проруската Социалистическа партия.

При преброени 98% от бюлетините Санду води пред Стояногло с 54,35%, съобщи Централната избирателна комисия пред Reuters. Вотът беше белязан от постоянни твърдения за намеса, отричани от Русия.

Победата на 52-годишната бивша съветничка на Световната банка, която ускори стремежа на страната да напусне орбитата на Москва и да се присъедини към Европейския съюз, се разглежда от нейните поддръжници като потвърждение на решителния прозападен курс, който тя пое.

Но доминиращата позиция на Стояногло в обширни райони на страната предполага, че партията ѝ е изправена пред сериозно предизвикателство на ключовите парламентарни избори през следващото лято, които ще определят състава на правителството.

Стояногло водеше кампания, в която казваше, че подкрепя интеграцията в ЕС, но че иска да развива и връзките с Русия, тъй като това е националния интерес на страната. Санду обаче го представяше като троянски кон за интересите на Кремъл - нещо, което той отричаше.

Бъдещето на Молдова, бедна земеделска страна, която от разпадането на Съветския съюз през 1991 г. редува проруски и прозападни курсове, е в центъра на вниманието, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в съседна Украйна през 2022 г.

Гласуването беше внимателно наблюдавано в Брюксел седмица след като Грузия, друга бивша съветска държава, която се стреми към членство, преизбра управляваща партия, считана за проруска.

„Молдова, ти си победител! В нашия вот за достойно бъдеще никой не загуби“, заяви Санду в помирителна победна реч, в която добави, че трябва да отговори на опасенията на онези, които гласуваха срещу нея. „Чух гласа ви - както на тези, които ме подкрепиха, така и на тези, които гласуваха за г-н Стояноглу. Поемам ангажимент да бъда президент за всички вас“.

Гласуването отбеляза най-големия брой гласоподаватели от чужбина, участвали в молдовски избори от 2010 г. насам, когато на диаспората за първи път беше разрешено да гласува.

В границите на Молдова резултатите показаха, че Санду всъщност губи изборите от Стояногло с малка разлика - 48,8% срещу неговите 51,2%. За сметка на това тя печели близо 80% от гласовете на диаспората. Те все още се преброяват.

„Повишената избирателна активност в диаспората се отплати. Тя промени съотношението на силите“, казва Руслан Рохов, украински политически анализатор, който се занимава с Молдова.

Твърдения за намеса в изборите

В неделя съветникът на Санду по националната сигурност Станислав Секриеру обвини Русия в масирана намеса - последното от поредица обвинения, отправени и към живеещия там олигарх Илан Шор, който се укрива и отрича да е извършвал каквито и да било престъпление.

„Свидетели сме на масирана намеса от страна на Русия в нашия изборен процес - усилие с висок потенциал за изкривяване на резултата“, написа Секриеру в Х в неделя. Той цитира съобщения за отвличане на гласоподаватели в избирателни секции, кибератаки и бомбени заплахи в избирателни секции в Европа.

Полицията потвърди мащабна схема за купуване на гласове, разгърната от Шор на първия тур и на референдума за стремежите на ЕС, който се проведе същия ден.

Санду също заяви, че е имало намеса при първия тур на 20 октомври и че Шор се е опитал да купи гласовете на 300 000 души, което е повече от 10% от населението. Референдумът донесе крехка победа от 50,35% за лагера, подкрепящ ЕС.

Балансиращата реторика на Стояноглу по отношение на Изтока и Запада контрастира с четирите години на Санду на власт, през които връзките с Кремъл се разтрогнаха, а дипломатите на Москва бяха изгонени. Тя осъди инвазията на Русия в Украйна. Москва нарича правителството ѝ „русофобско“.

Санду обрисува гласуването в неделя като избор между светло бъдеще в ЕС до 2030 г. или такова на несигурност и нестабилност.

Стояногло пък заяви, че подобно светло бъдеще при Санду не е възможно, защото тя не е успяла да се погрижи за интересите на обикновените молдовци. Той я обвини, че води политика на разделение в страна, в която има румънско мнозинство и голямо рускоезично малцинство.

Стояногло се възползва от протестния вот срещу управлението на икономиката от страна на Санду. Молдова се бори с последиците от пандемията и руската инвазия в Украйна, която предизвика огромен приток на бежанци и рязко намали доставките на руски газ, предизвиквайки висока инфлация.