Азиатските акции поевтиняват днес, след като Федералният резерв на САЩ понижи лихвите, както се очакваше, но даде индикации, че летвата за по-нататъшно облекчаване на паричната политика е по-висока.

Доходността по държавните ценни книжа нарасна, а лихвата крива се поизглади, след като председателят на Фед Джером Пауъл прие предпазлив подход към по-нататъшно понижение на лихвите, а разделението между централните банкери засили несигурността около това колко още могат да паднат лихвените нива.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.36%, докато хонконгският Hang Seng изгуби 0.96%. Японският Nikkei обаче нарасна с 1.01%.

Йената поскъпна, отдалечавайки се от седемседмичното си дъно спрямо долара и запази ръста си, след като Централната банка на Япония не внесе промени в паричната си политика, както се и очакваше, но даде индикации, че може да се намеси през следващия месец.

Централните банки по света облекчават паричната политика, за да се противопоставят на рисковете от ниска инфлация и рецесия. Този тип политика пък обикновено подкрепя акциите.

Някои анализатори обаче смятат, че ръстът при облигациите е стигнал твърде далеч. Други пък се притесняват за нарастването на държавния дълг, който носи отрицателна лихва.

“Това носи лек позитив на цените на акциите, стига да няма рецесия,” казва пред Ройтерс Шейн Оливър, старши икономист в AMP Capital Investors в Сидни.

“Единственият проблем е, че понижението на лихвите с 25 базисни пункта вече беше очаквано, а коментарите и прогнозите не бяха толкова предпазливи, колкото пазарите се надяваха. Смятам, че Фед ще трябва отново да понижи лихвите. Има все още някои рискове, които идват от лихвената крива.”

Фючърсите на щатския индекс S&P500 поскъпнаха с 0.23% в азиатската сесия. Индексът изтри загубите си вчера и приключи сесията с минимален ръст от 0.03%, след като Пауъл заяви, че не очаква рецесия и не смята, че Фед ще прибегне до отрицателни лихви.

Фед понижи лихвите за втори пъти тази година до 1.75%-2.00% със 7 на 3 гласа, но даде индикации, че по-нататъшно понижение е малко вероятно, тъй като пазарът на труда остава в добро състояние.

Понижението беше очаквано, но разделението в гласовете породи известни опасения относно прогнозите за бъдещата посока на паричната политика.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна до 1.8013%, докато тази по двегодишните книжа се повиши до 1.7703%.

Спредът между лихвите по 2-годишните и 10-годишните облигации, който е най-често използваната мярка за лихвената крива, беше близо до най-ниското си ниво от 9 септември.

Кривата се обърна на 14 август за първи от 2007 г., когато лихвата по по-дългосрочните облигации беше по-ниска от тази по краткосрочните, което е считано за индикатор за предстояща рецесия.

Австралийският долар поевтиня с 0.5%, до 0.6793 щатски долара, след като изнесени данни показаха, че безработицата в страната е нараснала леко до 5.3% през август, което подсили очакванията, че централната банка ще свали лихвите.

Йената поскъпна с около 0.3%, до 108.14 спрямо долара.

Инвеститорите ще следят отблизо конференцията на управителя на банката Харухико Курода, за да преценят как той оценява рисковете пред икономиката на страната.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.24%, до 58.25 долара за барел. Петролните пазари се стабилизираха, след като атаките в Саудитска Арабия през уикенда породиха опасения относно предлагането и оскъпиха суровината, но волатилността все още представлява риск, тъй като напрежението в Близкия изток остава високо.

Вашингтон обвини Иран за атаките, като Техеран отхвърли обвиненията.

Британският паунд се търгуваше на ниво от 88.50 пенса за евро - близо до най-високото си ниво от 30 май, но остана почти без промяна спрямо долара на ниво от 1.2467.

Инвеститорите очакват срещата на Централната банка на Англия по-късно днес. Банката се очаква да остави лихвите без промяна, но несигурността около това как Великобритания ще излезе от ЕС усложнява перспективите пред паричната политика.