Фючърсите на петрола скачат с близо 20% след нападението
Цената на петрола скочи днес, като брентът записа най-голямото еднодневно повишение в процентно изражение от началото на Войната в залива през 1991 г., след като нападението срещу производствените мощности на Саудитска Арабия в събота блокира еквивалента на 5% от предлагането с световен мащаб.
Фючърсите на петрола от сорта брент нараснаха с 19.5% до 71.95 долара за барел, което бе най-големият еднодневен скок от 14 януари 1991 г. Контактът за следващия месец се търгуваше на ниво от 66.20 долара за барел, след като поскъпна с 5.98 долара, или 9.9%, от предишното си ниво на затваряне.
Фючърсите на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 15.5% до 63.34 долара за барел, което бе най-голямото еднодневно повишение в процентно изражение от 22 юни 1998 г. Контрактът се търгуваше на цена от 59.73 долара за барел, с повишение от 4.88 долара, или 8.9%.
Саудитска Арабия е най-големият износител на петрол в света, а нападението срещу производствените мощности на Saudi Aramco в Абкаик и Кураис е намалило производството с 5.7 млн. барела на ден. Компанията засега не е обявила краен срок за възстановяването на пълното производството.
Според източник на Ройтерс, възстановяването на пълния производствен капацитет би могло да отнеме “седмици, а не дни.”
Износът на петрол на Саудитска Арабия ще продължи нормално тази седмица, тъй като кралството ще прибегне до запасите в огромните си хранилища, според друг източник на Ройтерс.
“Пазарите ще следят отблизо как САЩ и Саудитска Арабия ще се справят със ситуацията,” казва пред Ройтерс Маргарет Янг, пазарен анализатор в CMC Markets в Сингапур.
“Ако високите цени на петрола се задържат, зависимите от суровината азиатски икономики като Китай, Япония, Индия, Южна Корея и Филипините ще започнат да усещат ефектите, тъй като по-високите цени на енергийните продукти и суровините ще увеличат разходите,” добавя Янг.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че вследствие на нападението одобрява освобождаването на петрол от Стратегическите петролни резерви на страната, ако е необходимо, като количествата предстои да бъдат определени.
Атаката срещу сърцето на петролната индустрия на Саудитска Арабия, в това число и срещу най-голямата рафинерия в света в Абкаик, е дошла от посoката на Иран, а при нeя може би са използвани круизни ракети, според високопоставен американски държавен служител. Според първоначалната информация пък се смяташе, че атаката е дошла от Йемен.
Тръмп също така заяви, че САЩ е готова за евентуална реакция на нападението срещу петролните съоръжения на Саудитска Арабия.
Според ANZ Research пазарите ще формират премия в цената на суровината заради значителния геополитически риск.
“Всички очаквания, които пазарите имаха, че САЩ ще облекчи санкциите срещу Иран след освобождаването на съветника на Тръмп Джон Болтън бързо ще изчезнат. Вследствие на това брентът би трябвало да тества цената от 70 долара за барел в краткосрочен план,” според ANZ Research.
Саудитска Арабия предстои да стане сериозен купувач на рафинирани продукти след атаките, смятат от консултантската компания Energy Aspects.
Saudi Aramco вероятно ще купува огромни количества бензин, дизел и евентуално мазут, като в същото време вероятно ще ограничи износа на втечнен нефтен газ.
Междувременно от Saudi Aramco са информирали индийска рафинерия, че нападенията няма да окажат непосредствен ефект върху петролните доставки, тъй като ще доставя суров петрол от други източници и разполага с достатъчно запаси.
Други азиатски купувачи като Тайланд също обявиха, че имат информация, че нападението няма да окаже непосредствен ефект върху вноса на петрол.