Петролът поевтинява, фокусът се насочва към срещата на Фед
Цените на петрола отстъпват днес, след като Саудитска Арабия заяви, че пълното производство ще бъде възстановено до края на месеца, като в същото време предпазливостта преди очакваното понижение на лихвите в САЩ ограничи движенията на пазарите.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.13%, докато японският Nikkei остана без промяна.
Индексите на Уолстрийт записаха лек ръст вчера, като S&P 500 добави 0.26%.
Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.1%, до 64.50 долара за барел, след като изтриха над 60% от ръста си след нападението през уикенда над саудитски петролни съоръжения.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 0.5%, до 59.06 долара за барел, в сравнение с четириседмичния връх от 68.38 долара, достигнат в понеделник.
Саудитският енергиен министър принц Абдулазиз бин Салман вчера се опита да успокои пазарите, заявявайки, че кралството ще възстанови изгубеното си производство до края на месеца, след като успя да възстанови доставките до клиенти до нивата от преди атаките през уикенда.
“Евентуален скок в цените на петрола би бил краткосрочен, предвид факта, че световната икономика не се справя много добре,” казва пред Ройтерс Акира Такей от Asset Management One.
Въпреки всичко, повишеното геополиточеско напрежнеие подкрепи петрола, както и някои активи убежища, като щатските държавни облигации.
Щатски представител е заявил пред Ройтерс вчера, че според САЩ атаките идват от Югозападен Иран - оценка, която може допълнително да изостри отношенията между Техеран и Рияд.
Несигурността вследствие на събитията в Близкия изток беше подсилена и от екзитполовете от изборите в Израел, които показват, че резултатите са много близки и че борбата на премиера Бенямин Нетаняху за политическо оцеляване може да се проточи.
Цената на златото остана почти без промяна на ниво от 1 502.10 долара за барел, докато доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи до 1.810%, след като в петък достигна 1.5-месечен връх от 1.908% преди изявлението на Фед по-късно днес.
Понижението на основната лихва с 25 базисни пункта изглежда сигурно, но инвеститорите ще очакват изявлението и икономическите прогнози на Фед, предвид признаците за сериозни разногласия сред ръководителите.
Продължаващата търговска война между САЩ и Китай засили опасенията в централната банка относно забавящия се ръст на фабричното производство, въпреки че силното местно потребление предоставя на подкрепящите сваляне на лихвите известни опасения относно прекалено бързото им понижение.
Дискусията относно нивото на лихвите се усложнява и от това, че краткосрочните лихвени нива в САЩ скочиха тази седмица, което се дължи основно на сезонни фактори.
Това принуди подразделението на Фед в Ню Йорк да осъществи първата си репо операция от повече от десетилетие, за да инжектира средства на паричните пазари.
На фокус тази седмица е и срещата на Централната банка на Япония, която ще се проведе в четвъртък. Според последното проучване на Ройтерс банката няма да внесе промени в лихвената си политика тази седмица, но повечето от икономистите, участвали в него, очакват, че това ще се случи до края на годината.
На валутните пазари еврото остана без промяна на ниво от 1.1066 долара, след повишение от 0.6% в предходния ден.
Британският паунд се търгуваше срещу 1.2489 долара, отчитайки понижение от 0.05% за деня, след като преди това достигна двумесечен връх от 1.2528 долара.
Йената отстъпи леко до 108.26 спрямо долара и се търгува близо до 1.5-месечното дъно от 108.37, докоснато вчера.