Азиатските акции и щатските индексни фючърси възвърнаха част от позициите си днес след ръста на европейските пазари от вчера, като инвеститорите следят дали щатските технологични акции ще могат да се възстановят от разпродажбите напоследък.

Японският Nikkei нарасна с 0.4%, след като ревизираните данни показаха, че икономиката на страната отчита най-голям спад след Втората световна война, като бизнес разходите понасят по-голям удар от коронавируса от предварително очакваното.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 нарасна с 0.2%, докато хонконгският Hang Seng добави 0.6%, въпреки че президентът на САЩ вчера засили антикитайската си реторика.

Австралийският основен индекс се повиши във втора поредна сесия и бележи ръст от 0.8%, след като оптимизмът около разработването на потенциални ваксини срещу COVID-19 подкрепи инвеститорските нагласи. Акциите на миннодобивните и финансовите компании оглавиха ръста.

Така азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 0.37%.

Щатските финансови пазари бяха затворени вчера заради празник, докато европейският индекс STOXX 600 нарасна с 1.7%.

В световен план фючърсите на щатския индекс S&P500 изтриха спада си и бележат повишение от 0.5% за деня.

Книжата на технологичните компании обаче все още остават уязвими, като фючърсите на индекса Nasdaq отчитат спад от 0.1%, след като индексът изгуби над 6% в края на миналата седмица

Много от пазарните играчи не можаха да определят конкретна причина за внезапния спад при Nasdaq, но пазарните оценки на компаниите са значително завишени предвид ръста на индекса от 75% от дъното му през март.

“Тези технологични акции започнаха да стават скъпи, затова гледам на спада в цените им напоследък като на здравословна корекция,” казва пред Ройтерс Масахиро Ичикава, старши анализатор в Sumitomo Mitsui DS Asset Management.

Рисковите активи също така са застрашени от прокрадващите се опасения, че щатските законодатели може да не отпуснат огромните стимули, на които някои трейдъри се надяваха.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации беше на ниво от 0.716%, отстъпвайки от петмесечното дъно от 0.504%, докоснато през август.

При валутите британският паунд поевтиня, след като ЕС информира Великобритания, че няма да има сделка, ако страната не спазва споразумението за брекзит.

Предупреждението дойде, след като стана ясно, че правителството на британския премиер Борис Джонсън планира ново законодателство, с което да промени част от споразумението, подписано през януари.

Паундът за последно се търгуваше срещу 1.3147 долара, след като поевтиня с 0.80%, до 1.3167, доближавайки се до най-ниското си ниво от две седмици.

Другите основни валути почти не помръднаха, като повишението в лихвите по щатските държавни облигации ограничи поевтиняването на долара.

Еврото поевтиня леко вчера до 1.1818 спрямо долара и за последно беше на ниво от 1.1804, докато доларът остана почти без промяна спрямо йената при 106.31.

Цените на златото се понижават днес, въпреки че засилващите се опасения около икономическото възстановяване от COVID-19 ограничиха спада. Спот цената на златото се понижава с 0.1%, до 1 925.96 долара за тройунция.

Цените на петрола се понижиха до петседмични дъна, след като Саудитска Арабия направи най-голямото месечно понижение в цените за доставките си за Азия от пет месеца и след като несигурността около търсенето от страна на Китай засили несигурността около възстановяването на пазара.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 1.6%, до 39.13 долара за барел.