Разпродажбите на технологичните акции сринаха индексите на Уолстрийт
Борсовите индекси на Уолстрийт регистрираха рязък спад, след като акциите на технологичните гиганти бяха подложени на агресивни разпродажби.
Поредното повишаване на молбите за помощи през безработица през последната седмица и отслабването на активността в сферата на услугите на САЩ през август пък засилиха страховете за бавно и продължително икономическо възстановяване от коронавирусната криза, което оказа допълнително негативно влияние на капиталовите пазари.
Три часа след старта на борсовата търговия в четвъртък индексът Dow Jones Industrial Average се понижава с близо 2%), широкият индекс S&P500 отстъпва с 2.75%, а технологичният индекс Nasdaq Composite пада с над 4%.
Разпродажбите идват само ден, след като DJIA се доближи до рекордните си стойности февруари, а S&P500 и Nasdaq в сряда затвориха на нови исторически върхове.
Днешният силен спад на Уолстрийт бе провокиран от агресивните разпродажби на акциите на американските технологични гиганти, чието силно възходящо движение през последните седмици и месеци беше в основата и на общия подем на американските пазари на акции.
Акциите и на петте водещи технологични компании (Facebook, Amazon, Alphabet, Microsoft и Apple) поевтиняват с по над 4-5%. Продължава и силният спад на акциите на Tesla за трета поредна сесия, като на този етап те поевтиняват с 6.6 на сто спрямо вчерашните си нива.
Съмненията относно по-нататъшните фискални стимули от страна на законодателите във Вашингтон също са сред факторите, които обезсърчават инвеститорите.
Инвеститорите обмислят и прехвърляне на част от своите активи във водещите технологични компании към акциите на по-широкия фондов пазар с надеждата, че това ще укрепи основите на възходящото борсово рали.
Силният спад на Уолстрийт доведе до натиск от продажби и на европейските фондови борси в края на търговията на Стария континент. Немският индекс DAX 30 падна с 1.4%, френският CAC 40 - с 0.45%, а британският FTSE100 - с 1.5%.