Един лош знак за бъдещето на капиталовите пазари
Само от 23 март насам индексът S&P500 е добавил 51%, за да достигне до нова рекордна стойност.
Изглежда обаче, че главните изпълнителни директори на щатските компании не са оптимистично настроени за устойчивостта на този мега ръст, пише CNN.
Главните изпълнителни директори и големите акционери, или т.нар. инсайдери, т.е. хората, разполагащи с повече вътрешна информация, са продали акции за над 50 млрд. долара от компаниите си, става ясно от проучване на TrimTabs.
Август е на път да се превърне в третия пореден месец, в който продажбите от инсайдерите ще са за над 15 млрд. долара, а това е нещо невиждано от 2006 г. насам.
Това не е добър знак за бъдещето на пазарите, тъй като изпълнителните директори и големите акционери разполагат с повече информация относно истинското състояние на компаниите им, отколкото средния инвеститор.
„Ако сте изпълнителен директор и управлявате компанията си в настоящите несигурни времена, този ръст е неочакван подарък за вас", казва Питър Буквар, главен инвестиционен стратег в Bleakley Advisory Group. „Инсайдерите явно мислят, че сега е правилното време за тях, за да упражнят опциите си.
Опциите са допълнителни бонуси, които се предлагат на изпълнителните директори при достигането на определени цели (продажби, цена на акцията, печалба и т.н.). Те могат да упражнят тази опция на съответната цена и да задържат книжата до настъпването на по-добри времена, или да продадат, за да кешират своя бонус.
Част от инвеститорите пък излизат от пазара, като продават своите книжа, тъй като показателите, при които част от компаниите се търгуват, са достигнали исторически върхове, което говори за надцененост на пазара.
Щатските индекси отчетоха бързо възстановяване след разпродажбите през март, за да достигнат до нови върхове. Всичко това обаче се случва на фона на вълна от корпоративни фалити и масова безработица.
„Инсайдерите може би гледам към своите акции и си мислят, че пазарът поскъпна доста повече от реалистичните му оценки", казва Марк Чайкин, основател на Chaikin Analytics. Той обаче е на мнение, че пазарът за момента не се влияе от разпродажбите на инсайдерите, тъй като Фед продължава да налива пари, а това поддържа ликвидността.
В момента лихвените нива са близки до нулата, а Фед успя да налее трилиони долари, което поддтикна инвеститорите да бъдат по-рисково насочени и да се насочат към акциите.
Чайкин е на мнение, че масирани разпродажби се забелязват при две компании – биотехнологичната Regeneron и производителя на чипове Nvidia.
Много е важно да се знае, че когато инсайдерите купуват и продават акции, те нямат задължението да посочват причината за това. Но това не са инвеститори, ползващи платформата на Robinhood или друга подобна.
Може би смятат, че трябва да подсигурят личните си сметки към днешна дата, да си купят имот, автомобил или др.
А може би се притесняват както за собствената си работа, така и за бъдещето на компанията, която управляват, казва Никола Колас, съосновател на DataTrek.