Доларът поскъпна спрямо повечето от основните валути, след като от Фед повишиха очакванията си за развитието на щатската икономика, което се прие като край на политиката за стимулиране на икономиката.

Йената се понижи до 11-месечен минимум спрямо зелените пари, след като разликата в доходността по двугодишни държавни облигации на двете страни се повиши до най-високото си ниво от юли насам, което направи доларовите инвестиции по-атрактивни.

Йената също така регистрира загуби на фона на продължаващото борсово рали в Азия, както и повишението на останалите световни индекси, което понижи търсенето на „сигурни валути“, за каквато се приема японската такава.

Китайската валута поевтиня, след като премиера на страната заяви, че валутата на Китай може да види по-нататъшни флуктоации в двете посока.

„Най-вероятно ще продължим да виждаме признаци за възстановяване на щатската икономика, които ще са в подкрепа на долара“, коментира Робърт Рение, главен стратег в Westpac Banking Corp., цитиран от Bloomberg. Доходността на щатските държавни облигации се повишава и това действа в подкрепа на щатската валута, допълва още анализатора.

Доларът се повиши с 0.3% до 83.20 йени, като моментно достигна най-високо ниво от 83.32 йени за долар, което не бе виждано от април миналата година насам.

Еврото се понижи до 1.3031 спрямо долара, което бе най-ниското му ниво от 16-ти февруари насам. Впоследствие единната валута възстанови част от изгубеното до нива от 1.3050.

Йената се търгува без съществено изменение спрямо еврото при нива от 108.49 йени, след като загуби 0.3% от стойността си вчера.

От Barclays Capital завишиха прогнозата си за долара спрямо йената, визирайки разширяващия се дефицит по текущата сметка на Япония. Според финансовата институция доларът ще се търгува при нива от 90 йени след шест месеца и една година, в сравнение с прогнозите от 82 след шест месеца и 84 йени след година.

Япония отчете рекорден дефицит от 437.3 млрд. йени през януари, който бе най-големият от началото на статистиката през 1985 година.