В сряда еврото отбеляза ръст от 0.79%, запазвайки възходящото си движение от началото на седмицата и затвори търговията на нива от 1.3732 долара. Сред основните причини за рязкото покачване бе информацията, че Икономическият климат в Еврозоната е най-благоприятен от третото тримесечие на 2007 г. насам. Това сочи проучване на немския изследователски институт Ifo и на френската международна камара по търговия.

Индексът на доверието в Еврозоната на Ifo, който е аналогичен на наблюдавания индикатор на бизнес климата в Германия, се е повишил до 116.8 пункта през първото тримесечие от 107.5 пункта за четвъртото тримесечие на 2010 г.

Подиндексът, който оценява текущите условия, се е повишил до 142.7 от 131.5 пункта, докато този, измерващ очакванията за следващите 6 месеца, е нараснал до 101.6 пункта от 93.4 пункта за предходния период. Тези резултати са сигнал, че икономическият ръст може да продължи и през първото полугодие на тази година в Еврозоната, като разбира се, ще има разлика в отделните страни-членки. Според анализатори на Ifo, икономическата ситуация в Гърция и Португалия най-вероятно ще продължи да се влошава.

Покачването на еврото е факт, въпреки изказванията на Бернанке в подкрепа на долара. Той отбеляза, че делът на долари в резервите на водещите световни централни банки и финансови институции е доста стабилен и посочи, че проблемите в Европа и на други места означават, че "доларът изглежда малко по-атрактивна валута спрямо някои други валути в света".

Бернанке каза още, че покачването на доходността на американските държавни облигации е сигнал за оптимизъм, като по този начин той не изрази опасения относно рязкото повишение в последните дни на т.н. реална лихва (лихвата по американските държавни ценни книжа). Сега доходността на 10-годишните ценни книжа е в 3.72%, след като за кратко падна към 3.69% при изявлението на Бернанке пред Конгреса на САЩ. Това се възприе като сигнал, че Резервът ще продължи със своята програма за "количествени улеснения" за изкупуване на американски държавни дългови книжа. Доходността на 30-годишните книжа е почти без промяна за деня в 4.77%.

Подкрепа единната европейска валута получи и от изнесеното вчера сутринта проучване на Германската търговска камара (DIHK), която повиши прогнозите за растеж на Германия за 2011г. до 3.0% на годишна база спрямо 2.4% при предишното проучване, проведено през октомври 2010 г.. Тези прогнози са и доста над официалните прогнози на немското правителство за растежа на Германия от 2.0% през настоящата година. Според DIHK, високите цени на енергията и на суровините представляват най-голям риск за икономическия растеж на Германия в следващите 12 месеца. DIHK очаква спад на безработицата в Германия до 2.9 млн. души за 2011г. от 3.2 млн. броя за цялата изминала година.

Британският паунд също регистрира ръст през вчерашната търговия и затвори на нива от 1.6101 долара. Вчера за Великобритания бяха публикувани данните за търговския баланс за декември: -9.3 млрд. паунда, като се очакваше да достигне -8.6 млрд. паунда след -8.7 млрд. паунда за предходния период. От Confederation of British Industry повишиха очакванията си за инфлацията, като според тях, повишеният ценови натиск ще доведе до повишаване на основната лихва от страна на Английската централна банка през второто тримесечие. Очаква се средната стойност на Индекса на потребителските цени за 2011 г. да бъде 3.9%, а през декември се предвиждаше 3.3%. Прогнозира се обаче инфлацията да забави своя ръст до целта от 2% на банката през 2012 г.

Вчера йената отбеляза двуседмично дъно в 82.64 спрямо долара, като причина за това са добрите данни около Американските държавни облигации, както и благоприятните за долара изказвания на управителя на ФЕД - Бернанке. Подкрепа японската валута получи и от информацията, че банките UBS и Deutschebank са направили препоръки на своите клиенти за покупки на долара за йени с оглед техните прогнози за добро възходящо движение на зелената валута в скоро време. Прогнозите на UBS са за ръст на долара към 88.00 йени.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД