Цените на акциите в Азия нарастват в пета поредна сесия днес, след като възобновеният оптимизъм по отношение на най-голямата икономика в света подобри перспективите за рисковите активи, докато еврото запази ръста си от предните дни - на фона на отслабналите опасения около изборите във Франция.

Азиатско-тихоокеаснкият индекс на MSCI нарасна с 0.3%, движейки се близо до най-високото си ниво от 2015 г. Най-голям ръст днес записаха пазарите в Япония и Австралия.

"Пренасяме инерцията от вчерашния ръст на щатските пазари," казва Алекс Уонг, фонд мениджър в Ample Capital Ltd в Хонконг, пред Reuters.

Щатският технологичен индекс Nasdaq Composite вчера достигна рекордно ниво, докато Dow Jones и S&P 500 се доближиха до достигнатите наскоро върхове, на фона на обявените от щатските компании силни финансови резултати.

Ръстът на пазара бе подпомогнат от информацията, че предложенията за данъчна реформа на президента на САЩ Доналд Тръмп, които се очаква да бъдат обявени днес, ще включат намаляване на корпоративния данък и понижаване на данъците върху печалбите на щатските компании в чужбина.

При валутите еврото се търгуваше без промяна на ниво от 1.09355 спрямо долара, запазвайки по-голяма част от ръста си от 1.3%, отбелязан в понеделник. В началото на седмицата еврото записа най-големия си еднодневен ръст от над 10 месеца, поскъпвайки до над 5-месечен връх.

Нарастващият апетит към риск означава, че активите убежища вече не са сред предпочитаните от инвеститорите. Лихвата по щатските 10-годишни облигации нарасна от 2.23 на 2.34%.

Фючърсите на щатския лек записаха понижения след волатилната сесия вчера и след като изнесени данни показаха, изнандващо увеличание на петролните запаси. Фючърсите на щатския лек суров петрол губят 0.3%, до 49.41 долара за барел.