Азиатските акции поскъпват днес, след като инвеститорите приветстваха търговското споразумение между Пекин и Вашингтон от уикенда, но ентусиазмът бе ограничен от скептицизма около сделката и продължаващите отношения между Китай и САЩ.

Търговският представител на САЩ Робърт Лайтизер заяви в неделя, че сделката е “напълно договорена”, ако не се смятат някои необходими корекции, и почти ще удвои износът на САЩ за Китай в следващите две години.

Това помогна за повишението с 0.27% на азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI, който в петък докосна най-високото си ниво от април насам.

Австралийският основен индекс S&P/ASX оглави ръста със скок от 1.24%, докато основните индекси на Тайван и Южна Корея добавиха по около 0.1%.

Китайските инвеститори обаче демонстрираха доста по-умерена реакция, която понижи индекса Shanghai Composite с 0.16%, след като някои пазарни играчи прибраха печалби след повишението от 1.8% от петък.

Малкото понижение на индекса дойде въпреки изнесените данни, които показаха, че промишленото производство и продажбите на дребно в Китай скачат с повече от очакваното през ноември.

Японският индекс Nikkei 225 също отстъпи в условията на прибиране на печалби, понижавайки се с 0.14%, след като в петък бе скочил с 2.55%, до 14-месечен връх.

“Първата фаза” на споразумението отложи заплахата за въвеждането на нови щатски мита върху китайски внос за 160 млрд. долара, които трябваше да влязат в сила в неделя. САЩ също така се съгласиха да намалят наполовина митото (до 7.5%) върху китайски стоки на стойност 120 млрд. долара.

Сделката е положителен фактор за пазара, но инвеститорите очакват допълнителни подробности, казва пред Ройтерс Раян Фелсман, старши икономист в CommSec в Сидни. Понижението на щатските мита може също така да е разочаровало някои инвеститори, които са очаквали по-агресивни действия, добавя той.

“Изявлението е стъпка в правилната посока за двете държави, но то не премахва напълно вероятността от търговски спорове между тях,” заявиха анализатори от ANZ.

Въпреки предпазливостта на Уолстрийт в петък, новината за сделка бе достатъчна, за да повиши минимално индекса S&P 500 до ново рекордно ниво на затваряне от 3 168.8 пункта. Технологичният Nasdaq Composite добави 0.2%, до 8 734.88 пункта, което също бе нов рекорд, докато Dow Jones Industrial Average нарасна с 0.01%, до 28 135.38 пункта.

Доходността по щатските държавни облигации нарасна днес като отражение на по-положителните нагласи. Лихвата по 10-годишните книжа се повиши с 1.84%, в сравнение с нивото на затваряне от 1.821% от петък. Тази по двегодишните книжа докосна 1.6201%, в сравнение с 1.604% в петък.

Доларът се търгува без промяна спрямо йената на ниво от 109.36, докато еврото поскъпва с 0.07% до 1.1128 долара. Британският паунд поскъпва с 0.29% до 1.3363 долара, след скока от миналата седмица, вследствие на убедителната изборна победа на Консервативната партия.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, губи 0.07% до 97.108.

Цените на петрола, които бяха нараснали в петък след новината за сделка, отстъпват в азиатската търговия днес. Петролът от сорта брент губи 0.29% до 65.03 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поевтинява с 0.33% до 59.87 долара за барел.

Спот цената на златото се понижи с 0.09% до 1 474.19 долара за тройунция.