Днес азиатските акции последваха Уолстрийт нагоре, след като приемането на инфраструктурния законопроект в САЩ подобри пазарите нагласи, докато в същото време цените на петрола нараснаха вследствие на перспективите относно търсенето на суровината.

Приемането в Конгреса на оценявания на 1 трлн. долара инфраструктурен законопроект окуражи инвеститорите, които обаче ще бъдат подложени на тест по-късно през седмицата от данните за инфлацията в САЩ, които могат да повлияят на плановете за затягане на паричната политика.

В ранната азиатска сесия днес азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита повишение от 0.3%.

Японският Nikkei бележи ръст от 0.06%, докато австралийският основен индекс губеше 0.12%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 нарастваше с 0.33%. Хонконгският Hang Seng отвори с повишение от 0.65%.

Вчера щатските индекси S&P 500 и Nasdaq удължиха серията си от нови рекорди до осем поредни сесии, докато индексът на сините чипове Dow Jones записа рекордно ниво на затваряне във втора поредна сесия.

Поевтиняване с 4.9% на акциите на Tesla Inc обаче се отрази на S&P 500. Книжата на компанията се обезцениха след анкетата на главния изпълнителен директор Илон Мъск Tesla в Twitter на тема дали трябва да продаде 10% от дела си в производителя на електромобили. Анкетата събра над 3.5 милиона гласа, като 57.9% от гласувалите са посочили “Да”.

На фокус: IPO-то на Смарт ОрганикКомпанията планира да предложи на пазара 310 000 акции с номинал от 1 лева и емисионна цена между 15.25 и 18.90 лева за брой


Глобалният индекс на MSCI също нарасна вчера, след като миналата седмица достигна до нов рекорд.

Състоянието на щатския пазар на труда и проблемите с глобалните вериги на доставките обаче биха могли да доведат до данни за висока инфлация утре. По-високата инфлация вероятно ще възобнови разговорите за вдигане на лихвите от страна на Фед по-рано от очакваното, пише Ройтерс.

Трейдърите също така повишиха доходността по повечето щатски държавни облигации вчера, след като Конгресът прие инфраструктурния законопроект в събота.

Днес доходността по 10-годишните книжа докосна 1.4862%, в сравнение с нивото си на затваряне от 1.497% от вчера.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, нараства до 94.075.

Цените на петрола нарастват, след като приемането на инфраструктурния законопроект и ръстът в износа на Китай подкрепиха очакванията за по-голямо търсене на енергийни продукти. Притежаваната от Саудитска Арабия Saudi Aramco пък вдигна официалната си продажна цена за суровия петрол.

Щатският лек суров петрол (WTI) поскъпва с 0.15% до 82.05 долара за барел, докато цената на брента се повиши до 83.59 долара за барел.

Спот цената на златото бележи леко понижение до 1 823.3 долара за тройунция.