Азиатските акции поевтиняват днес след вчерашния спад на Уолстрийт, след като поредица от предупреждения от ръководители във Федералния резерв на САЩ засилиха опасенията на инвеститорите относно устойчивостта на икономическото възстановяване.

Вицепредседателят на Фед Ричард Клариса каза вчера, че щатската икономика остава в „дълбока дупа“ на безработица и слабо търсене и призова за повече фискални стимули, отбелязвайки, че от централната банка “дори няма да започнат да мислят” за вдигане на лихвите, докато инфлацията не достигне 2%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна с 1.35% в сутрешната сесия.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 се понижи с 1.09%, хонконгският Hang Seng изгуби 1.72%, а сеулският KOSPI падна с 1.73%. Австралийският основен индекс отчита понижение от 1.18%.

Японският Nikkei губи 0.74%.

“Надценихме ли възстановяването на икономиката? След острото предупреждение от Кларида, аз казвам, че сме го надценили,” казва пред Ройтерс Стивън Инес, старши пазарен анализатор в AXI.

Щатсите индекси отчетоха понижения вчера, след като изнесените данни показаха, че бизнес ативността се забавя през септември.

Инвеститорите се насочват към седмичните данни за заетостта, които днес се очаква да покажат, че броят на първоначалните молби за помощи при безработица намалява леко, но остава висок, което е индикация, че най-голямата икономика в света е далеч от възстановяване.

Втора вълна от коронавируса в Европа заплашва икономическото възстановяване на Стария континент, което обезценява акциите и подкрепя долара.

Вчера индексът Dow Jones Industrial Average изгуби 1.92%, S&P 500 се понижи с 2.37%, а технологичният Nasdaq Composite падна с 3.02%.

На валутните пазари доларът отстъпи от двумесечния връх, докоснат вчера. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бележи леко понижение до 94.348, но отстъпва спрямо йената до 105.41.

Еврото поскъпна леко до 1.1664 долара.

Спот цената на златото, която докосна двуседмично дъно по-рано през азиатската сесия, остава без промяна на ниво от 1 863.61 долара за тройунция.

Цените на петрола се понижават на фона на несигурността около търсенето, вследствие на ограниченията за пътуване във връзка с пандемията.

Брентът поевтинява с 0.89%, до 41.40 долара за барел, докато щатският лек суров петрол губи 1.15%, до 39.48 долара за барел.

Лихвите по щатските държавни облигации остават почти без промяна, като 10-годишните книжа носят доходност от 0.6757%, в сравнение с 0.676% вчера. Лихвата по 30-годишните облигации намалява от 1.425% до 1.4168%.