Доларът поскъпна до двумесечен връх
Азиатските пазари на акции не успяха да последват скока на Уолстрийт от вчера заради предпазливостта на инвеститорите вследствие на опасенията около възстановяването на световната икономика.
В същото време отслабващите очаквания относно инфлацията помогнаха на долара да поскъпне до двумесечен връх.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остава без промяна, след като преди това в два поредни дни отчиташе понижения, но нагласите на пазара едва ли могат да бъдат определени като положителни.
Японският Nikkei се понижи с 0.6%, след като пазарите в страната бяха затворени в продължение на два дни заради празник.
Индексите в Шанхай и Хонконг отвориха без промени, австралийският ASX 200 нарасна с 1.6%, а южнокорейският Kospi падна с 0.8% вследствие на скок в броя на случаите на коронавирус в страната.
“Мисля, че това отразява продължаващата предпазливост. Пандемията все още притеснява инвеститорите, а COVID-19 влияе на акциите на компаниите извън технологичния сектор,” казва пред Ройтерс анализаторът от Bank of Singapore Мо Сионг Сим.
Валутните пазари отразяват най-добре тези притеснения, като силният долар поскъпна спрямо азиатските валути, продължавайки ръста си, който започна след изказване на високопоставен ръководител във Федералния резерв вчера.
Доларът обърна негативния си тренд, който започна през март, като поскъпна с 0.2% спрямо кошница от валути до най-високото си ниво от края на юли.
Доларът поскъпна еднакво спрямо еврото и йената и с малко повече спрямо австралийския долар, достигайки шестседмичен връх.
“Изглежда има ‚шорт скуиз‘ при късите позиции при долара,” казва анализаторът от Westpac FX Шон Калоу, с оглед на напрежението на пазарите на акции, буксуващото евро и липсата на нови стимули от страна на Фед, които да държат щатската валута под натиск.
Президентът на подразделението на Фед в Чикаго Чарлз Еванс, който ще стане част от комисията за определяне на паричната политика през 2021 г., заяви вчера, че централната банка на САЩ трябва да обсъди новия си подход към инфлацията, но “би могла да започне да вдига лихвите преди инфлацията да достигне средно ниво от 2%.”
Тези очаквания за инфлацията повишиха лихвите по щатските държавни облигации и доведоха до поскъпване на долара.
Спадът и частичното възстановяване при щатските акции тази седмица не бяха предизвикани от нещо конкретно, макар че геополитиката, икономиката и новините около вируса създават достатъчно притеснения на инвеститорите.
Напрежението между САЩ и Китай се засилва, Великобритания наложи някои ограничения на ресторанти и заведения, за да опита да отблъсне втората вълна на коронавируса, а президентските избори в САЩ изглежда пречат на Конгреса да приеме нови стимули.
Поскъпването на Уолстрийт вчера беше оглавено от 1.7% ръст при Nasdaq, като акциите на Amazon.com поскъпнаха с близо 6%. Dow Jones и S&P 500 записаха по-малки повишения от 0.5% и 1%, респективно.
Търговията с фючърсите днес показва, че скокът не е много убедителен, като тези на S&P 500 се колебаят между положителна и отрицателна територия, а фючърсите на Nasdaq 100 губят 0.5%.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп вчера заяви пред асамблеята на ООН, че на Китай трябва да се търси отговорност за COVID-19, което накара Пекин да го обвини в “лъжи” и злоупотреба с платформата на организацията, за да провокира конфронтации.
Сделката с TikTok също създава напрежение, като китайското издание China Daily я определи като “мръсна и нечестна” и изрази съмнение дали тя ще получи подкрепата на Пекин.
На суровинните пазари цените на петрола се понижават след изненадващото увеличение на запасите в САЩ. Фючърсите на брента за последно губеха 0.9%, до 41.34 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол поевтиняват с 1%, до 39.41 долара за барел.
Златото, което обикновено поевтинява при поскъпващ долар, запазва позиции при 1 900 долара за тройунция.