Азиатските акции се стабилизираха след първоначалните загуби в началото на борсовата сесия в четвъртък. В Китай обаче водещите индекси се понижиха, след като централната банка спря мерките си за облекчаване на паричната политика. С този ход тя последва агресивното затягане на лихвите, предприето от Федералния резерв на САЩ.

Китайският индекс CSI 300 падна с 0.7%, докато индексът Shanghai Composite загуби 1% от стойността си. Китайската народна банка запази средносрочния си лихвен процент без промяна, след като по-рано тази година значително понижи лихвените проценти по кредитите. Този ход вероятно се дължи на обезценяването на юана, който падна до двегодишно дъно.

Днешният ход показва, че PBoC се стреми да намери баланс между укрепването на икономическия растеж и допускането на по-нататъшно обезценяване на юана, който също е изправен пред насрещни ветрове от покачващите се лихвени проценти в САЩ.

Правителството на Китай въведе редица стимулиращи мерки тази година, за да подкрепи икономиката, която беше сериозно увредена от свързаните с COVID-19 локдауни. Тези мерки се отразиха и на местните фондови пазари, макар и за кратко.

В по-широкия азиатско-тихоокеански регион акциите на повечето компании се търгуват стабилно след спад в сряда. Тайванският индекс се повишава с 0.2%, докато австралийският S&P/ASX 200 бележи ръст от 0.3%.

Данните тази седмица показаха, че инфлацията в САЩ остава упорито висока през август. Показанията вероятно ще предизвикат по-рязко повишаване на лихвените проценти от Фед, оказвайки натиск върху азиатските пазари.

Доларът изглежда по-силен от всякога. Но дали наистина е така?Технологиите подкопават влиянието на световната резервна валута

Пазарите участници очакват повишение на лихвения процент със 75 или дори със 100 базисни пункта на заседанието на Фед следващата седмица.

Азиатските акции паднаха рязко тази година, тъй като нарастващите лихвени проценти в САЩ и страховете от икономическа рецесия отслабиха апетита за рискови активи. Икономическите затруднения на Запад се разпространиха и в местните икономики.

Японският индекс Nikkei 225 се повиши с 0.2% в четвъртък. Данните показват, че страната е регистрирала рекорден търговски дефицит през август, тъй като покачващите се цени на суровините значително подкрепиха вноса на енергия. Това доведе и до спад на йената на валутните пазари с 0.3% спрямо долара до ниво от 143.57 йени за долар.

На стоковите пазари петролът регистрира лек спад в сутрешната търговия, като фючърсите на американския лек суров петрол бележат минимален спад от 0.05% до ниво от 88.47 долара за барел, а тези на сорта брент падат с 0.2 на сто до 93.91 долара за барел.