Азиатските индекси се движеха близо до 18-месечни върхове днес, след като обемите на търговия отслабнаха преди предстоящите почивните дни, а инвеститорите оформяха позициите си, прибирайки печалбите, реализирани по-рано през месеца.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI запазва позиции, след като нарасна с 1.4% през миналата седмица и с 5% от началото на месеца. За последното тримесечие на годината индексът бележи повишение от близо 10% засега.

Японският индекс Nikkei добави 0.1%, след като докосна 14-месечен връх миналата седмица. Индексът нараства с 2.3% през декември. Южнокорейският KOSPI отчита леко понижение за деня, но се повишава с 5.5% през декември.

Китайският индекс на сините чипове CSI300 отчита лек спад от 0.1% за деня.

Фючърсите на индекса S&P 500 се задържаха на рекордно високо ниво, след като индексът бележи повишение от 2.7% за месеца.

В петък индекс удължи серията си от рекордни до седем поредни сесии, която беше най-дългата от повече от две години. И трите основни индекса на Уолстрийт - S&P 500, Nasdaq и Dow, записаха повишения в петък.

Изнесените в петък данни показаха, че темпът на икономически растеж в САЩ нараства през третото тримесечие. Потребителските разходи бяха по-високи от очакваните, а бизнес разходите също се увеличават.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп предостави на пазарите още поводи за радост в събота, когато заяви, че САЩ и Китай “много скоро” ще подпишат така наречената Първа фаза от своето споразумение.

Съгласно сделката, САЩ се съгласява да намали някои мита, в замяна на голямо увеличение в количествата американска селскостопанска продукция, която Китай купува, информира Ройтерс.

В същото време, изнесените в други държави данни напомниха на инвеститорите за потенциалните слаби места в световната икономика.

Нагласите сред германските потребители се влошават неочаквано преди началото на новата година, показва ново проучване, което предполага, че разходите на домакинствата в най-голямата икономика в Европа може да отслабнат в началото на следващата година.

Еврото се задържа на ниво от 1.1077, след като изгуби 0.4% миналата седмица.

Британският паунд за последно се разменяше срещу 1.3009 долара, недалеч от достигнатия в петък триседмичен минимум от 1.2976. Паундът поевтиня с 2.6% миналата седмица, записвайки най-слабите си седем дни от октомври 2017 г.

Считаната за валута убежище японска йена се търгува без промяна на ниво от 109.40 спрямо долара.

Доларовият индекс остана почти без промяна при 97.678.

При суровините фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват със 17 цента, до 65.97 долара за барел, докато тези на щатския лек суро петрол губят 14 цента, до 60.3 долара за барел.

Спот цената на златото бележи леко повишение до 1 479.30 долара за тройунция.