Азиатските пазари на акции изостават от ръста на европейските и щатските индекси фючърси днес, докато облигациите изтриха част от ръста си, а петролът поскъпна, след като Саудитска Арабия вдигна цените на суровината.

Разнопосочните данни за заетостта в САЩ не промениха нагласите относно по-агресивното затягана на паричната политика на Федералния резерв, като сега се очакват данните за потребителските разходи в страната.

Вариантът Омикрон продължава да притеснява инвеститорите, след като бе засечен в една трета от щатите, въпреки че по информация от Южна Африка той преминава само с леки симптоми.

Трейдърите бяха предпазливи рано днес, като азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.4%.

Японският Nikkei отстъпва с 0.6%, въпреки че правителството на Япония обмисля да завиши прогнозата си за икономическия растеж, която да включва рекордния пакет от стимули на стойност 490 млрд. долара.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 нараства с 0.7% след като държавни медии цитираха премиера Ли Къцян, който е заявил, че Пекин ща намали изискванията за резервите на банките "своевременно".

Шефове на компании и инсайдъри са продали акции за рекордните $69 млрд.Част от продажбите са предварително планирани, но предстоящото увеличение на данъците и високите цени на книжата също са стимулирали ръководителите на компании да продават

Акциите на строителния гигант China Evergrande Group поевтиняха с 11%, след като от компанията заявиха, че няма гаранция, че ще разполага с достатъчно средства за плащанията по задълженията си.

След понижение от петък фючърсите на щатския индекс S&P 500 нарастват с 0.4%, а тези на Nasdaq бележат ръст от 0.1%. Фючърсите на европейския EUROSTOXX 50 отчитат повишение от 1.0%, а тези на FTSE - 0.7%.

Макар че изнесените в петък данни за заетостта в САЩ бяха по-слаби от очакваните, безработицата в страната намалява до 4.2%.

"Смятаме, че Фед ще сметне, че икономиката е много по-близо до пълна заетост, отколкото се смяташе преди това," казва пред Ройтерс икономистът от Barclays Майкъл Гейпън.

"По тази причина прогнозираме ускорено ограничение на стимулите по време на декемврийската среща на Фед, което ще бъде последвано от първо вдигане на лихвите през март. Ние продължаване очакваме три повишение на лихвите от по 25 базисни пункта през 2022 г."

На пазара на фючърси вече почти изцяло е отчетено повишение от 0.25% до май и 0.5% до ноември.

Доходността по щатските 10-годишни облигации се понижи с близо 13 базисни пункта през миналата седмица и за последно бе на ниво от 1.38%, свивайки спред с доходността по двегодишните книжа до най-ниското му ниво от началото на годината.

Повишението на доходността на по-краткосрочните облигации подкрепи щатския долар.

Щатската валута поскъпна до 13-месечни върхове спрямо австралийския и новозеландския долари, но доларовият индекс остана почти без промяна на ниво от 96.214.

Еврото поевтинява леко до 1.1295 долара, но остава над достигнатото наскоро дъно от 1.1184, докато доларът се оскъпи спрямо йената до 113.01 .

Биткойнът изгуби една пета от стойността си в събота, след като прибирането на печалби и макроикономическите опасения доведоха до разпродажби на стойност 1 млрд. долара на пазара на криптовалути.

За последно биткойнът се търгуваше на цена от над 49 000 долара, след като през уикенда падна до 41 967 долара.

На суровинните пазари златото намери известна подкрепа от спада в доходността по по-дългосрочните държавни облигации, но се търгува в рейнджа 1 720 – 1 870 долара от няколко месеца. По-рано днес цената на метала б на ниво от 1 785 долара за тройунция.

Цените на петрола тръгнаха нагоре след като водещият износите на суровината Саудитска Арабия повиши цените, на които продава петрола си на азиатските държави и САЩ.

Брентът поскъпна с 1.45 долара до 71.33 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол добави 1.46 към цената си до 67.72 долара за барел.