Азиатските акции поевтиняват днес, след като опасенията за по-бързо вдигане на лихвите в САЩ и несигурността около търговската война между САЩ и Китай ограничиха инвестициите в по-рисковите активи.

В същото време британският паунд скочи до двуседмичен връх, вследсвтвие на надеждите относно сделката за брекзит.

Пазарите се очаква да бъдат колебливи преди междинните избори за Конгреса в САЩ утре.

Според социологическите проучвания, има голяма вероятност Демократическата партия да спечели контрола над Камарата на представителите, след като в продължение на 2 години на практика нямаше политическа власт във Вашингтон. Републиканската партия на Доналд Тръмп се очаква да контролира Сената.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 1.5% днес, доближавайки се до 1.5-годишния връх от 505.61 пункта.

Японският Nikkei губи 1.3%, докато южнокорейският индекс падна с 1.4%.

Китайските акции отвориха на отрицателна територия, като индексът на сините чипове CSI300 губи 1.4%, въпреки че президентът Си Дзинпин обеща да намали митата върху вноса и да продължи да разширява пазарния достъп.

Си обаче призна, че условията в чужбина са създали някои предизвикателства за китайската икономика.

Фючърсите на S&P 500 отчитат понижение от 0.3%, след като щатските индекси записаха понижения в последната сесия за миналата седмица.

В петък САЩ обяви солиден ръст на заетостта за октомври, както и увеличение в заплащането, което допълнително засили очакванията за вдигане на лихвите през декември.

Подобни оптимистични данни през февруари доведоха до понижения на световните пазари и сериозни разпродажби при облигациите и акции, най-вече на развиващите се пазари, както и до поскъпване на долара.

Британският паунд поскъпна до двуседмичен връх днес, вследствие на засилващите се надежди за гладък брекзит.

Само пет месеца преди датата за излизане на Великобритания от ЕС преговорите са в задънена улица и статия на Sunday Times, че предстои сделка, включваща всички британски митници в споразумението по раздялата с ЕС, бе достатъчна, за да оскъпи паунда до 1.3062 долара, което бе най-високото ниво от 22 октомври.

От канцеларията на премиера Мей обявиха, че публикацията в Sunday Times е спекулативна, но добавиха, че споразумението по оттеглянето е на 95% договорено и че преговорите продължават.

Паундът за послдно поскъпваше с 0.1%, до 1.2989 долара, след като Telegraph информира, че все още има сериозни препятствия пред финализирането на преговорите.

Щатският долар не успя да запази ръста си от петък след опитмистичните данни за заетостта в САЩ. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, за последно губеше 0.1%, до 96.459.

Спрямо йената доларът запазва нивото от 113.17. Еврото остава без промяна и се разменя срещу 1.1387 долара.

При суровините, цените на петрола се понижиха, след като началото на щатските санкции срещу Иран бе смекчено от изключения, които ще позволят на някои страни да внасят петрол от Иран, поне временно.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 48 цента, до 62.66 долара за барел, докато петролът от сорта брент за последно губеше 44 цента, до 72.39 долара за барел.

Спот цената на златото се задържа близо до 1-.5 седмичен връх вследствие на солидното търсене около празника Дивали в Индия, която е най-големият купувач в света. Цената остана без промяна на ниво от 1 232.4 долара за тройунция.