Доларът и доходността по щатските държавни облигации продължават да бележат ръст днес, вследствие на информацията за ограничаване на стимулите, докато азиатските акции се търгуват разнопосочно заради опасенията около разпространението на коронавируса, въпреки че индексите на Уолстрийт вчера затвориха на рекордни нива.

Доларовият индекс се повиши до най-високото си ниво от средата на юли, като доларът поскъпна спрямо йената. Еврото пък се доближи до най-ниските си нива от началото на годината спрямо щатската валута.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 0.08%, докато индексът на китайските сини чипове отстъпва с 0.38%, а корейският KOSPI бележи спад от 0.37%.

Подобряващите се икономически данни от САЩ и смяната на тона от страна на Федералния резерв накараха пазарите да очакват, че централната банка ще започне да ограничава изкупуването на активи по-късно през годината, което повиши доходността по щатския дълг и подкрепи долара.

Междувременно, делта вариантът на коронавируса се разпространява бързо в много азиатски държави, което поражда страхове относно ограниченията за пътуване на местно ниво, което се отразява на икономическото възстановяване.

Австралия беше сред малкото отчитащи ръст в региона, като основният борсов индекс нарасна с 0.61%, подпомогнат от изявлението за рекордно обратно изкупуване на акции от страна на най-голямата банка в страната - Commonwealth Bank of Australia.

Могат ли криптовалутите да се превърнат в заплаха за финансовата система?12 години след

Японският Nikkei отчита повишение от 0.57%.

Доларът беше подкрепен от увеличението на доходността по краткосрочни и дългосрочните щатски държавни облигации, които достигнаха най-високите си нива от средата на юли. Доходността по 10-годшните щатски държавни облигации докосна петседмичен връх от 1.3610%.

Dow Jones и S&P 500 затвориха на нови рекордни нива вчера, след като акциите на някои компании поскъпнаха след одобрението в сената на инфраструктурния пакет на стойност 1 трлн. долара, който в момента се придвижва през Камарата на представителите.

Пакетът може да осигури най-големите инвестиции от десетилетия в пътна инфраструктура, мостове, летища и водни пътища в САЩ.

По-скъпият долар и по-високата доходност по щатските държавни ценни книжа натежаха над златото, като спот цената на метала се понижи с 0.2%, информира Ройтерс. По-високите лихви обикновено влияят негативно на златото, което не носи лихва.

Петролът запази ръста в цената и по време на азиатската сесия, след като поскъпна с 2% вчера, вследствие на признаците за нарастващото търсене на горива в САЩ.

Щатският лек суров петрол (WTI) поскъпна с 0.01%, докато цената на брента остава без промяна.