Щатските борсови индекси записаха сериозни повишения вчера вследствие на надеждите, че пандемията от коронавирус ще достигне своя пик в САЩ по-рано от очакваното.

Индексът Dow Jones Industrial Average затвори с повишение от 1 627 пункта, скачайки с близо 7.7% вчера.

Това беше и третото най-голямо еднодневно повишение в историята му. Скок от 19% в цената на акциите на Boeing и от 15% при тези на Raytheon Technologies оглавиха ръста при сините чипове.

S&P 500 добави 7%, като вече отчита близо 20% повишение от 52-седмичното си дъно от 23 март. Технологичият Nasdaq нарасна със 7.3% за деня.

ПО време на вчерашното повишение на Уолстрийт индексът на волатилността VIX падна с около 5%, до 44.37. Преди три седмици известният като „индекс на страха“ VIX скочи до рекордните 82.69.

Рязкото повишение на фючърсите на Dow Jones подготви почвата за скок от 1 000 пункта при отварянето на борсата вчера, което се дължеше основно на оптимизма от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп и на окуражаващите данни за коронавируса от Ню Йорк.

По време на извънредна пресконференция в неделя Тръмп каза, че вижда “светлината в края на тунела” от пандемията от коронавирус, която отне над 10 000 живота в САЩ по данни на университета Джонс Хопкинс.

Ню Йорк също така отчете спад в броя на смъртните случаи от COVID-19, която намаля от 630 в събота до 594 в неделя.

Част от българските фондове губят над 20% от началото на 2020 гПо данни към 1 април, Астра Енерджи реализира най-голяма загуба за вложителите си – цели 52.72%

Щатските индексни фючърси обаче сочат към понижения днес, след резкия скок на индексите от вчера.

Фючърсите на Dow Jones се понижават с около 140 пункта днес. Тези на S&P 500 и Nasdaq също бележат понижения.

За вчера щатът Ню Йорк, който има най-голям брой случаи на заразени с COVID-19 в САЩ, отчете приблизително същия брой смъртни случай колкото в неделя - 599. Общият брой на случаите в щата пък нарасна до над 130 000, след като в неделя беше малко над 122 000.

Азиатските акции днес отчитат предпазлив ръст във втори пореден ден, а по-рисковите валути поскъпнаха, подкрепени от признаците за скорошно достигане на пик в случаите в Ню Йорк и намаляването им в Европа.

Японският индекс Nikkei нарасна с 2% и изтри по-голяма част от загубите си от миналата седмица, след като премиерът Шиндзо Абе обяви огромен пакет от икономически стимули в размер на 991 млрд. долара, кото се равнява на 20% от БВП на страната.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI ограничи ръста си от по-рано през деня, но нараства с близо 1%.

Цената на петрола се стабилизираха вследствие на надеждите, че най-големите производители на суровината в света ще постигнат споразумение за ограничаване на производството на видеоконферентна среща по-късно днес.

Цената на петрола от сорта брент нараства с 66 цента, или 2%, до 33.71 долара за барел, след като падна с над 3% вчера. Щатският лек суров петрол поскъпва с 83 цента, до 26.91 долара за барел. Златото поевтинява с 0.2%, до 1 657.31 долара за тройунция.