Следващата икономическа криза в Съединените американски щати ще е много по-страшна от предишната. Такова предупреждение отправи именитият хеджфонд мениджър Пол Тюдор Джоунс, цитиран от Marketwatch.

По думите му една евентуална рецесия би имала ужасяващи последствия, защото страната не разполага със стабилизационен механизъм.

"Имаме монетарна политика, която много бързо ще изхаби ефективността си, но нямаме никакви фискални инструменти за действие", заяви Джоунс по време на семинар, организиран от Goldman Sachs.

Според милиардера, Федералният резерв на САЩ, в опитите си да овладее последствията от кризата през 2007-2009 г., е създал динамика на пазарите, която е неустойчива в дългосрочен план. По думите му пазарните оценки на повечето публични компании са достигнали твърде високи нива.

Въпреки това той вижда още потенциал за растеж на капиталовите пазари, именно заради неограничената ликвидност и факта, че реалните лихвени проценти все още са на исторически ниски нива.

Максимизирайте своя Profit със специалния обучителен пакетТози обучителен пакет ви предлага разнообразни търговски техники и стратегии, инструменти и функции, за да намалите риска и увеличите възвръщаемостта си както като консервативен краткосрочен трейдър, така и като по-пасивен дългосрочен инвеститор, търсещ експозиция в различни класове активи

Джоунс прогнозира, че в края на годината, след междинните избори през ноември, индексите отново ще поемат във възходяща посока, но заедно с тях ще започне да расте и доходността по държавните ценни книжа.

Пол Тюдор Джоунс придобива най-горямата си слава в края на 80-те години на миналия век, когато успява да предвиди срива на пазарите от 19 октомври 1987 г. и да спечели от него. Тогава Dow Jones Industrial Average губи 23% от стойността си в една-единствена борсова сесия, припомня Marketwatch.

Неговата инвестиционна компания Tudor Investment Corporation e създадена през 1980 г. и инвестира във всякакви активи. През последните няколко години обаче резултатите на фонда са посредствени, което доведе до сериозен отлив на капитали от него.

Въпреки това Джоунс притежава лично богатство от 4.7 милиарда долара, което го нарежда на 120-ата позиция в милиардерската класация на Forbes.