Фед вдигна лихвите за втори път тази година и стресна пазарите
Федералният резерв на Съединените щати вдигна основния лихвен процент с 25 базисни пункта - до 2%, и даде сигнал, че до края на годината вероятно ще има още две повишения.
Агрисвният тон на централните банкери отвъд Океана предизвика тревоги у пазарните участници. Днес водещите борсови индекси в Азия отвориха с понижения, след като късно снощи и на Уолстрийт търговската сесия приключи "на червено".
Управителят на Фед Джеръм Пауъл заяви, че американската икономика е в добра форма по време на пресконференцията след заседанието на институцията. Той обаче уточни, че ако лихвите се вдигат твърде бързо, опасността от евентуална рецесия се увеличава.
Той и неговите колеги от Комисията по отворените пазари са категорични, че пазарите вече не се нуждаят от финасови инжекции и затягането на монетарната политика ще продължи.
Членовете на комисията обаче не са единодушни за необходимия брой на лихвените повишения - осем от тях са гласували в подкрепа на решението за още две до края на годината, а седем са на мнение, че би трябвало да има само още едно.
През 2019 г. Фед прогнозира три повишения на лихвите и още едно през 2020 г., с което те да достигнат ниво от 3.4 на сто. Впоследствие лихвените равнище ще паднат до около 3% или малко под това ниво, се казва още в становището на централната банка.
Пауъл направи и друга важна промяна в комуникацията си с пазарите и медиите. Той обяви, че ще провежда преснконференция след всяко заседание на Комисията по отворените пазари на Федералния резерв, а не както беше досега - през едно.
Въпреки това, намеренията на централните банкери не допаднаха особено на инвеститорите. Вчера широкият американски борсов индекс S&P 500 приключи търговията със спад 0.4%, до 2 775.63 пункта, индустриалният бенчмарк Dow Jones падна с 0.47 на сто, до 25 201.20 пункта, а технологичният Nasdaq Composite отстъпи с 0.11%, до 7 695.70 пункта.
Тази сутрин в Азиатско-тихоокеанския регион ситуацията е подобна. Най-силен спад регистрират индексите в Южна Корея (1.3%), Тайван (0.9%) и Хонконг (0.9%). Данните за продажбите на дребно и градското строителство в Китай също се оказаха по-слаби от очакваното и допълнително натежаха върху инвеститорските нагласи.
Освен това Китайската централна банка не последва Федералния резерв по отношение на монетарната политика и взе решение да запази без промяна основния лихвен процент по междубанковите заеми. Анализаторите очакваха PBOC също да предприеме повишение на лихвите, но това не се случи.
Междувременно щатският долар изтри повишенията, регистрирани непосредствено след заседанието на Федералния резерв и се върна близо до нивата от началото на седмицата. Доларовият индекс, който следи представянето на "зелените пари" спрямо шестте водещи световни валути, тази сутрин се понижи с 0.2%, до ниво от 93.525 пункта.
По-късно днес фокусът на пазарните участници ще се премести върху Европейската централна банка, която по-късно през деня също ще обяви решението си за лихвите и бъдещите насоки на монетарната си политика. Промяна на лихвените равнища в еврозоната не се очаква, но инвеститорите ще следят внимателно сигналите, които Марио Драги и неговите колеги ще дадат за своите действия в близко бъдеще.
Еврото поскъпна леко в сутрешните часове с 0.14%, до ниво от 1.1808 спрямо щатския долар.