Изненадващо силната икономика на САЩ тласна S&P 500 до нов рекорд
S&P 500 достигна още един връх в четвъртък, след като нови данни показаха, че икономиката на САЩ е останала изненадващо устойчива през 2023 г.
Широкият индекс се повиши с 0,5%, за да достигне своя пети пореден рекорд в четвъртък, докато индустриалният Dow добави 0,6%, или 243 пункта, също стигайки до рекорден връх. Технологичният Nasdaq Composite спечели 0,2%.
Министерството на търговията съобщи, че през четвъртото тримесечие на 2023 икономиката е нараснала с 3,3%, което е доста над очакванията за 2% на икономистите, анкетирани от The Wall Street Journal. Ръстът за цялата 2023 г. е 3,1%, което се противопоставя на очакванията за рецесия.
Междувременно предпочитаната мярка за инфлация на Федералния резерв остава на стабилните 2% през последните три месеца на годината, знак, че централната банка укротява инфлацията.
Надеждите, че в отговор на всичко това Фед може да предприеме очакваното разхлабване на паричната политика подтикна S&P 500 да се търгува при оценка от близо 20 пъти над прогнозираните печалби за следващите 12 месеца – най-високото ниво от времето, когато централната банка започна да повишава лихвите.
Това означава, че приходите вероятно ще трябва да надминат прогнозите на анализаторите, за да издигнат индекса много по-високо.
„Ще получим ли още 24% възвръщаемост от S&P 500? Това е малко вероятно. Трябва да видим много повече компании, които отбелязват двуцифрени печалби“, коментира Стивън Уийтинг, главен инвестиционен стратег в Citi Global Wealth, цитиран от The Wall Street Journal.
Сред лошите пазарни новини в четвъртък беше спадът с 12% на акциите на Tesla. Компанията на Илон Мъск отбелязана най-слабия си ден от над година, след като заяви, че растежът ѝ ще се забави през 2024 г., а маржът на печалбата ѝ e отбелязала удар през последното тримесечие на 2023 г. Tesla завърши на $182,63 за акция, най-ниската стойност от май 2023 г.
Резултатите от приходите на IBM намериха по-положителен отговор. Акциите на технологичния гигант бяха сред най-добре представилите се на пазара в четвъртък, поскъпвайки с 9,5% до $190,43, най-високото им затваряне от 2013 г. насам. Силното търсене на платформата за изкуствен интелект на IBM, Watsonx, предизвика голяма част от ентусиазма.
В авиосектора акциите на Boeing паднаха с 5,7%, след като регулаторите наложиха ограничения върху производството на самолети 737 MAX. American Airlines се повиши с 10%, най-големият ѝ еднодневен скок от април, след като печалбите на превозвача надминаха прогнозите на анализаторите.
Индексът KBW, свързан с акциите на американските регионални банки, падна с 0,6%, въпреки че финансовият сектор на S&P 500 завърши на зелено.
Късно в сряда Федералният резерв обяви, че на 11 март спира механизма си за спешно кредитиране, който беше въведен по време на фалитите на регионалните банки миналата година.
На дълговите пазари доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ падна до 4,131%, след като се установи на най-високото си ниво от 12 декември в сряда. Доходността падна отчасти поради по-слабите от очакваното данни за пазара на труда, които повишиха цените на облигациите.
Отвъд океана Stoxx Europe 600 се повиши с 0,3%, след като Европейската централна банка задържа лихвените проценти непроменени.
Индексът Hang Seng в Хонконг се повиши с 2%, докато Shanghai Composite в континентален Китай напредна с 3%. Пазарите бяха подкрепени от правителствени стимули и очакванията за още такива политики.