Кеми Бейдънок стана първият чернокож лидер на торите
Тя е родена в Уимбълдън и израства като дъщеря на лекар и академик от средната класа в Нигерия, преди да се върне в Обединеното кралство като тийнейджърка, за да учи
Кеми Бейдънок е новият лидер на британските консерватори с обещание да пренастрои мисленето и политиката на партията след катастрофалното поражение на изборите това лято.
Бившият отговорник за бизнеса спечели 57% от гласовете, което е категорична победа срещу съперника ѝ Робърт Джерик, бивш министър на имиграцията, предава Financial Times.
Избирателната активност е била 72,8% от 131 680 членове на партията, според председателя на комисията Боб Блекман, който оповести резултата на събитие в Уестминстър в събота.
Бейдънок, депутат от Северозападен Есекс, става първият чернокож лидер на торите и четвъртата жена, която поема ръководството.
Тя е родена в Уимбълдън и израства като дъщеря на лекар и академик от средната класа в Нигерия, преди да се върне в Обединеното кралство като тийнейджърка, за да учи. Бейдънок твърди, че дипломата ѝ за инженер означава, че е в състояние да поправи „счупената система“ на Обединеното кралство.
Критиците на Бейдънок казват, че тя е склонна към гафове, но почитателите ѝ наричат нейния прост стил на говорене глътка свеж въздух.
Тя също така е страстен привърженик на “”woke” идеологията и се описва като „скептик към нулевите нетни емисии“, който иска основен ремонт на британската държава.
В речта си при приемането на кандидатурата тя каза на верните членове на партията: „Задачата, която стои пред нас, е трудна, но проста - да държим това лейбъристко правителство отговорно и да се подготвим през следващите няколко години.“
Позовавайки се на един от лозунгите на кампанията си - „Дойде време да кажем истината“ - тя заяви: „Трябва да бъдем честни, допуснахме грешки, изпуснахме стандартите.“
С призив към всички части на партията да се обединят, тя заяви, че торите трябва да „пренастроят политиката и мисленето си“, добавяйки: „Време е да се заемем с работа, време е да се обновим.“
За мен е „огромна чест“ да бъда избрана да „ръководя партията, която обичам“, каза тя и отдаде почит на предшественика си Риши Сунак.
Това е краят на една продължителна надпревара, след като торите претърпяха най-тежкото си поражение на изборите на 4 юли, но на практика започна месеци по-рано, когато станаха ясни мащабите на очаквания разгром.
44-годишната Бейдънок е изправена пред труден път да изведе консерваторите обратно на власт, след като те се сринаха до едва 121 депутати, в сравнение с 365 на предишните избори.
Председателят на партията Ричард Фулър призова членовете да дадат на новия лидер „пълната си подкрепа“ и да излязат в обществото, за да помогнат за „възстановяване на доверието на избирателите“.
Консерваторите трябва да убедят избирателите, че са „на страната на хората, които искат да допринесат за обществото и да продължат живота си“, каза той.
Очаква се Бейдънок да проведе разговор с министър-председателя на Обединеното кралство сър Киър Стармър. Той я поздравява в Х, заявявайки, че е „горд момент“ за страната да се сдобие с първия си чернокож лидер на британска партия.
Тя победи петима претенденти, за да грабне короната, всичките от които бивши министри. Скоро Бейдънок ще започне да обявява екипа си, като се очаква ключови роли да имат нейни изтъкнати поддръжници, сред които бившият министър на енергетиката Клер Коутиньо, бившият министър на финансите Лора Трот и бившият министър на иновациите Андрю Грифит, Financial Times.
Някои от най-опитните политици на партията обаче няма да участват в изборите.
Бившият министър-председател Сунак, бившият канцлер Джереми Хънт и бившият вътрешен министър Джеймс Клевърли потвърдиха, че няма да работят в министерския екип в сянка на победителя, като предпочитат да прекарат известно време на резервните скамейки.
Някои депутати от торите предупреждават частно, че не вярват, че Бейдънок ще оцелее до следващите избори, такъв вкус към регенерирането са развили консервативните парламентаристи.
Въпреки това, в опит да предотвратят преврати, шефовете на торите планират да променят партийните правила, за да направят по-трудно свалянето на лидери.
Понастоящем са необходими 15 процента от гласовете на парламентарната партия, за да се инициира вот на недоверие към лидера. Това означава, че след катастрофалния резултат на изборите през лятото само 18 депутати могат да предизвикат гласуване.
Първото голямо изпитание за Бейдънок ще бъде да покаже напредък на местните избори през май.