Британски технологични шефове и инвеститори в рисков капитал се питат дали страната може да се превърне в световен център за изкуствен интелект, след като правителството представи планове за увеличаване на данъците за бизнеса.

В сряда министърът на финансите Рейчъл Рийвс обяви ход за повишаване на данъка върху капиталовите печалби - такса върху печалбата, която инвеститорите получават от продажбата на дадена инвестиция - като част от мащабното съобщение за фискалните разходи и данъчните планове на лейбъристкото правителство. По-ниската ставка на данъка върху капиталовите печалби беше увеличена от 10% на 18%, а по-високата - от 20% на 24%. Рийвс заяви, че увеличенията ще помогнат за внасянето на 2,5 млрд. паунда (3,2 млрд. долара) допълнителен капитал в обществените каси.

Беше обявено също така, че лимитът за облекчението за продажба на бизнес активи (BADR) - което предлага на предприемачите намалена ставка за размера на данъка, платен върху капиталовите печалби в резултат на продажбата на цялото дружество или на част от него - ще бъде 1 млн. Тя добави, че ставката на данъка върху добавената стойност, прилагана към предприемачите, които използват схемата BADR, ще се увеличи на 14% през 2025 г. и на 18% година по-късно. Въпреки това Обединеното кралство все още ще има най-ниската данъчна ставка върху капиталовите печалби от всички европейски икономики от Г-7.

Повишенията не бяха толкова сериозни, колкото се очакваше, но стремежът към по-висока данъчна среда за корпорациите разпали безпокойството на редица технологични ръководители и инвеститори. Мнозина смятат, че този ход ще доведе до по-висока инфлация и забавяне на наемането на служители.

В допълнение към увеличенията на данъка върху добавената стойност, правителството също така повиши ставката на вноските за национално осигуряване (NI) - данък върху доходите. Рийвс прогнозира, че този ход ще донесе 25 млрд. паунда годишно - най-голямата мярка за повишаване на приходите в редицата обещания, които бяха направени в сряда.

Пол Тейлър, главен изпълнителен директор и съосновател на финтех компанията Thought Machine, коментира пред CNBC, че повишаването на ставките на NI ще доведе до допълнителни разходи за заплати за неговия бизнес в размер на 800 000 паунда.

„Това е значителна сума за компании като нас, които разчитат на инвеститорски капитал и вече са изправени пред натиск върху разходите и целите“, отбелязва той. „Почти всички нововъзникващи технологични предприятия работят с инвеститорски капитал и това увеличение ги връща назад по пътя им към рентабилността. Американската стартъп и предприемаческа среда е модел за това къде трябва да бъде Великобритания.“

Шансовете за създаване на „следващата Nvidia“ са все по-малки

Друго увеличение на данъчното облагане в страната ще дойде от повишаване на данъчната ставка за пренесената лихва - нивото на данъка, прилаган към частта от печалбата, която мениджърът на фонда получава от инвестиция в частен капитал. Тя ще се повиши на 32% от сегашните 28%.

Хаакон Оверли, съосновател на европейското дружество за рисков капитал Dawn Capital, предупрежадва, че увеличаването на данъка върху капиталовите печалби може да затрудни създаването на следващата Nvidia в Обединеното кралство.

„Ако следващата NVIDIA бъде създадена в Обединеното кралство, това ще се случи благодарение на инвестиции в рисков капитал“, казва Оверли. „Данъчната възвръщаемост от създаването на такава компания, която струва повече от всички организации във FTSE 100, взети заедно, ще надхвърли всяка печалба от увеличаването на приходите от рисков капитал днес.“

Правителството провежда допълнителни консултации със заинтересованите страни в сектора относно плановете за повишаване на данъците върху пренесените лихви. Ан Глоувър, главен изпълнителен директор на Amadeus Capital, ранен инвеститор в Arm, казва, че това е добре.

„Правителството явно се вслуша в някои от опасенията на инвеститорите и бизнес лидерите“, акцентира тя, като добавя, че разговорите за реформите в областта на преносната лихва трябва да бъдат „също толкова продуктивни и ангажирани“.

Великобритания също така пое ангажимент да мобилизира инвестиции в размер на 70 млрд. паунда чрез наскоро създадения Национален фонд за богатство - подкрепена от държавата инвестиционна платформа, създадена по модела на суверенни инвестиционни инструменти като Норвежкия държавен пенсионен фонд и Публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия.

Това, смята Глоувър, „е в съответствие с нашето убеждение, че инвестициите в технологиите в крайна сметка ще доведат до дългосрочен растеж“.

Въпреки това тя призовава правителството да разгледа сериозно възможността да задължи пенсионните фондове да диверсифицират разпределението на средствата си към по-рискови активи - често срещано искане от страна на фондовете за рисков капитал за стимулиране на технологичния сектор в Обединеното кралство.

Яснотата е добре дошла

Стив Хеър, главен изпълнителен директор на счетоводна софтуерна компания Sage, определя новите мерки като „значителни предизвикателства за бизнеса в Обединеното кралство, особено за малките и средните предприятия, които ще се сблъскат с въздействието на нарастващите вноски за национално осигуряване на работодателя и увеличението на минималната работна заплата през следващите месеци“. Въпреки това той добавя, че много компании все пак биха приветствали „дългосрочна сигурност и яснота, която им позволява да планират и да се адаптират ефективно“.

Междувременно Шон Редингтън, основател и главен изпълнителен директор на разработчика за образователни технологии Thrive, обяснява, че по-високите ставки означават, че технологичните предприемачи ще бъдат изправени пред „по-големи разходи при продажбата на активи“. Според него повишаването на вноските за работодателите „може да повлияе на решенията за наемане на служители“.

„За да има устойчива бизнес среда, подкрепата на правителството трябва да надхвърля тези данъчни промени“, казва Редингтън. „Макар че по-ясната данъчна комуникация е положителна, тя едва ли ще компенсира натиска на повишеното данъчно облагане и нарастващия дълг върху малките предприятия и самостоятелно заетите лица. Решаващият въпрос е как предприятията могат да запазят рентабилността си при увеличени разходи. Правителствената подкрепа е от съществено значение, за да се компенсират тези нови тежести и да се гарантира, че предприемаческият дух в Обединеното кралство ще продължи да процъфтява.“