Бъфет продава повече акции, замразява обратното изкупуване
Кешът на Berkshire Hathaway за третото тримесечие е над $300 млрд.
Чудовищният кеш на Berkshire Hathaway надхвърля 300 милиарда долара през третото тримесечие, тъй като Уорън Бъфет е продължил да продава акции и да се въздържа от обратно изкупуване.
Това става ясно от публикувания в събота отчет на базирания в Омаха конгломерат, чиято парична крепост набъбва до рекордните 325,2 милиарда долара в края на септември, спрямо 276,9 милиарда долара през второто тримесечие на 2024 г.
Планината от пари e нараснала с още, тъй като Оракулът от Омаха продаде значителни части от най-големите си акции - в Apple и в Bank of America.
Berkshire изхвърли около една четвърт от своя гигантски дял в Apple през третото тримесечие, което е четвъртото поредно, в което намалява този залог.
От средата на юли Berkshire е спечелила повече от 10 милиарда долара от разтоварването на дългогодишната си инвестиция в Bank of America.
94-годишният инвеститор изглежда е в настроение за продажба, тъй като Berkshire е изхвърлил акции на стойност 36,1 милиарда долара през третото тримесечие. Конгломератът не е изкупил обратно никакви акции на компанията през периода на фона на разпродажбите. Активността при обратно изкупуване вече се забави по-рано през годината, тъй като акциите на Berkshire изпревариха по-широкия пазар и достигнаха рекордни върхове.
През второто тримесечие конгломератът изкупи обратно собствените си акции на стойност едва 345 милиона долара, значително по-малко от обратно изкупените 2 милиарда долара през всяко от предходните две тримесечия. Компанията заявява, че ще изкупи обратно акции, когато председателят Бъфет "сметне, че цената на обратно изкупуване е под определената консервативно присъщата стойност на Berkshire“.
Акциите от клас А на Berkshire са спечелили 25% тази година, изпреварвайки възвръщаемостта на S&P 500 от 20,1% от началото на 2024 г.
Конгломератът премина крайъгълен камък от пазарна капитализация от $1 трилион през третото тримесечие, когато достигна исторически връх.
За третото тримесечие оперативните печалби на Berkshire, които включват печалбите от напълно притежавания бизнес на конгломерата, възлизат на 10,1 милиарда долара, което е спад с около 6% спрямо предходната година поради по-слабото представяне на застрахователния бизнес. Цифрата е малко по-малка от оценката на анализаторите, според консенсуса на FactSet.
Консервативната позиция на Бъфет идва, след като фондовият пазар се повиши тази година заради очакванията за гладко кацане на икономиката, докато инфлацията намалява и Федералният резерв е на път да сваля още лихвените проценти - въпреки че последното винаги е под въпрос.
Фактор за поведението на Бъфет са и изборите в САЩ – инвеститорът намекна тази година, че продава някои акции с идеята, че данъчните ставки върху капиталовите печалби ще трябва да бъдат повишени в даден момент, за да се запълни нарастващият дефицит.