Според мениджъри, банкери и данни, анализирани от Reuters, някои китайски компании задържат доларовите си приходи от износ, докато други се насочват към хеджиране на валутните курсове в очакване на спад на стойността на юана.

Няколко китайски банкери, цитирани от агенцията, съобщават, че клиентите им не са склонни да конвертират постъпленията си от износ, като борсовите отчети показват, че досега през тази година повече от 30 компании, регистрирани на борсата с акции от клас А, използват валутни деривати за хеджиране на риска.

Данните на централната банка на страната също показват промяна, като доларовите депозити в търговските банки на Китай, които бяха намалели през изминалата година, са скочили с 34 млрд. долара през януари и достигат до 887,8 млрд. долара.

Движенията са в противоречие с прогнозите на китайския държавен трезор за поскъпване на юана през 2023 г. и пазарните очаквания, че щатският долар ще поевтинее през тази година. А това може да допринесе за отслабването на китайската валута, посочва още Reuters.

От базиран в Шанхай износител на електронни компоненти, например, заявяват пред медията, че заделят долари, залагайки на това, че годишният им приток на американска валута от около 7 млн. долара ще се окаже решаващ за рентабилността на компанията.

В същото време един от най-големите китайски превозвачи обявява в подадена на 28 февруари информация за фондовата борса, че планира валутно хеджиране на стойност до 4 млрд. долара през 2023 г. За сравнение, миналата година сумата е била 850 млн. долара.

Подобни ходове може би не са изненадващи, като се има предвид волатилността на юана, откакто Пекин внезапно въведе стратегията си за нулево конвертиране. Валутата достигна шестмесечен връх през януари, преди да падне близо до внимателно наблюдаваното ниво от 7 юана за долар.

Можем ли да разчитаме на Китай да даде тласък на световната икономика?Възстановяването на Китай след години на локдауни заради Covid-19 вероятно ще изглежда много по-различно от предишните

Към момента на излизане на тази новина юанът се търгува на ниво от 6,9085 за долар.

Лоша година за юана

През 2022 юанът преживя най-лошата си година, откакто Китай обедини пазарните и официалните обменни курсове през 1994 г., като спадна с близо 8%. Това се дължи основно на нарастващите лихвени проценти в САЩ, които се разминаха с намаляващите лихви в Китай, подкрепяйки печалбите на долара, припомнят анализаторите пред Reuters.

И натискът върху китайската валута не се очаква да отслабне през тази година. Основна причина за това са перспективата китайските туристи да използват чуждестранна валута за пътуванията си в чужбина, новите опасения, че лихвените проценти в САЩ може да се повишат допълнително, и геополитическото напрежение.

"Възможно е в близко бъдеще юанът да премине психологическата граница от 7 пункта спрямо долара, като се има предвид ескалиращото геополитическо напрежение между Вашингтон и Пекин", коментира Томи Ву, старши икономист за Китай в Commerzbank. "Все пак юанът би могъл да се стабилизира донякъде, ако предстоящите икономически данни покажат продължаващо подобрение на икономиката."

В неделя обаче, Китай си постави скромна цел за икономическия растеж през тази година от около 5%.