Лихвите по държавните облигации в световен мащаб продължават да падат по време на азиатската сесия днес, вследствие на опасенията от допълнително облекчаване на паричната политика от страна на водещите централни банки. Въпреки това някои пазари в региона останаха стабилни след разпродажбите в началото на деня.

Британският паунд също бе засегнат от опасенията около брекзит, след като поредното гласуване в британския парламент не доведе до нов план за справяне с развода от ЕС.

Новина от Ройтерс, че САЩ и Китай са осъществили прогрес във всички сфери по търговските преговори, изглежда подкрепи леко пазарните нагласи, макар че някои основни проблеми остават, а за сключването на сделката няма определен график.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI възстанови загубите си от по-рано през деня и остана почти без промяна. Сходно представяне отчете и индексът на сините чипове в Шанхай.

Японският Nikkei се понижи с 1.4%, докато фючърсите на щатския S&P 500 отстъпват с 0.2%.

Опасенията, че обръщането на лихвената крива в САЩ предвещава рецесия се засилиха, като лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации падна до ново 15-месечно дъно от 2.34%.

“Смятаме, че продължаващото изглаждане, или директна инверсия, на кривата е лош знак за акциите, тъй като обикновено това е било така в миналото,” казва пред Ройтерс Оливър Джоунс, икономис в Capital Economics.

“Аргументите, че лихвената крива вече не е надежден индикатор изглежда се появяват всеки път, когато тя се обърне, само за да бъдат оборени след това.”

Последното движение надолу бе оглавено от германските държавни ценни книжа, където лихвата по 10-годишните облигации навлезе още повече в отрицателна територия, след като президентът на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че вдигането на лихвите може да бъде отложено допълнително.

Планове за смекчаването на ефекта от отрицателните лихви също могат да бъдат обмислени, което предполага, че централната банка се готви за продължителен период на лихви под нулата.

Тази промяна дойде, след като вчера Централната банка на Нова Зеландия се отказа от неутралната си позиция и заяви, че следващата промяна в посоката на лихвите вероятно ще е надолу.

В резултат на това лихвите по държавните ценни книжа в Нова Зеландия и Австралия бързо паднаха до рекордно ниски нива.

Изявлението на Централната банка на Нова Зеландия оказа желания ефект върху валутата на страната, която се закрепи на ниво от 0.6816 след като поевтиня с 1.6% вчера. Австралийският долар също е в отбранителна позиция и се разменя срещу 0.7090 щатски долара.

Коментарът на Драги повлече еврото надолу до 1.1250 спрямо долара и позволи на доларовия индекс да нарасне леко до 96.874.

Единствнео йената запазва позиции спрямо щатската валута и поскъпна до 110.20 спрямо долара.

Британският паунд имаше свои проблеми, след като предложението на премиера Тереза Мей да напусне поста си, за да може сделката ѝ с ЕС да бъде одобрена от парламента бе отхвърлено, с което несигурността около процеса по брекзит продължава.

Така паундът се търгува срещу 1.3190 долара, след като преди това падна до 1.3140.

На суровинните пазари паладият е във фокуса на инвеститорите, след като вчера поевтиня със 7% вследствие прибирането на печалби. Металът губи 0.4% от стойността си днес.

Златото се търгува почти без изменение в цената на ниво от 1 310.85 долара за тройнуция.

Цените на петрола записаха леки понижения, след като изнесените данни показаха, че щатските запаси от суров петрол са нараснали с повече от очакваното миналата седмица.

Щатският лек суров петрол за последно поевтиняваше с 18 цента до 59.23 долара за барел, докато фючърсите на петрола от сорта брент губят 10 цента до 67.73 долара за барел.