Пазарът на облигации в САЩ уплаши азиатските инвеститори
Борсовата търговия в азиатско-тихиокеанския регион в сряда стартира разнопосочно. Индексите на Уолстрийт отчетоха повишения късно снощи, но позитивната тенденция не успя да се пренесе от другата страна на Тихия океан.
Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи движението на акциите на водещите азиатски компании, бележи минимален спад от 0.1 на сто, докато японският Nikkei 225 към момента губи 0.4% от стойността си.
Основното притеснение на инвеститорите е свързано с американския облигационен пазар. Той регистрира т. нар. "обръщане" на кривата на доходността през последите дни, което се приема от много икономисти като сигнал за предстояща рецесия. В момента доходността по тримесечните бонове се движи около 2.46% и е по-висока от тази по 10-годишните държавни облигации на САЩ, които носят 2.43 на сто.
Този феномен стресна пазарните участници, защото през последните 50 години е предшествал всяка голяма рецесия в Съединените щати. Оптимистите пък припомнят, че дори при "обръщане" на кривата на доходността, обикновено минават няколко месеца и дори години, преди да се стигне до икономически сътресения.
Върху пазарите обаче продължават да тежат и други външни фактори, като несигурността около търговските преговори между САЩ и Китай и предстоящия Брекзит.
Освен в Япония, минимални понижения тази сутрин бележат индексите в Южна Корея и Индонезия. В Китай Shanghai Composite регистрира ръст от 0.6%, а хонконгският Hang Seng добави около половин процент към стойността си, въпреки негативните данни за печалбите на китайските индустриални компании. Статистиката показва, че те бележат спад от 14% на годишна база за периода януари-февруари, който е най-силният от 2011 година насам.
На капиталовите пазари в Австралия и Нова Зеландия също преобладават позитивните настроения, а водещите индекси се повишават съответно с 0.1% и 1.5%. В основата на ръста в Нова Зеландия бе поскъпването на акциите на експортно ориентираните компании. Те бяха подкрепени от резкия спад на новозеландския долар, след като централната банка на страната обяви, че е много вероятно да прибегне до понижение на основния лихвен процент на някое от следващите си заседания.
На стоковите пазари петролът продължи поскъпването си от вчера. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май отчитат ръст от 0.1% до малко над 60 долара за барел, а сортът Брент добавя 0.2 на сто до 67.58 долара за барел.
Златото остана почти без промяна тази сутрин на ниво от 1 322 долара за тройунция. Според анализаторите, цитирани от Reuters, основният фактор, който може да повлияе върху ценния метал, е изходът от китайско-американските търговски преговори. Ако те се провалят, атрактивността на златото като "актив убежище" може рязко да се повиши.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на "зелените пари" спрямо кошница от шест водещи световни валути, добави 0.2% до 96.40 пункта.