Лош ден за Уолстрийт след силните данни за продажбите на дребно в САЩ
Колебанията в доходността на държавните облигации на САЩ изплашиха инвеститорите във вторник, натежавайки върху основните борсови индекси.
S&P 500 се понижи с 1,2%, Dow Jones Industrial Average изтри 361 пункта, или 1%, а технологичният Nasdaq Composite загуби 1,1%.
Спадовете във вторник бяха широкообхватни, като всички 11 сектора на S&P 500 завършиха на червено. Индексът все пак е с над 15% нагоре от началото на годината досега.
Доходността на държавните облигации отново скочи, след като нови данни показаха, че силните потребителски разходи продължават да задвижват икономическия растеж на САЩ, като продажбите на дребно са се повишили с 0,7% през юли, надминавайки прогнозите на икономистите. Това предизвиква опасения, че Федералния резерв на САЩ може да задържи високите лихви за по-дълго време, отбелязва Reutres.
Данните за продажбите на дребно, които са знак за силната американската икономика, накараха някои търговци да променят прогнозите си за намаляване на лихвените проценти през следващата година. Търговците на фючърси все още виждат ново увеличение с четвърт пункт като малко вероятно тази година, но сега прогнозират по-малко съкращения през 2024 г., отколкото преди месец, според данните на FactSet.
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации се повиши до 4,264% в ранната търговия във вторник, отбелязвайки едно от най-високите си нива от 2008 г. насам. Тя приключи волатилната сесия на 4,220%, най-високото ѝ ниво от октомври миналата година.
Някои инвеститори казват, че атрактивната доходност на съкровищни облигации и други сигурни активи е усложнила математиката за инвестиране в акции, карайки инвеститорите да влагат парите си другаде, отбелязва The Wall Street Journal.
Сред малкото компании, които се представиха добре, бяха строителните компании D.R. Horton, NVR и Lennar, след като Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет разкри нови позиции в акциите на производителите на жилища. Акциите на D.R. Horton добавиха 2,9%, NVR - 0,5%, а Lennar - 1,8%.
Междувременно някои инвеститори казват, че оценките на акциите в САЩ стават все по-непривлекателни след голямото рали тази година.
Въпреки че много компании отчетоха печалби, които надминаха очакванията на анализаторите, Ерик Ристубен, главен инвестиционен стратег в Russell Investments, казва: „Има моменти, в които по-добро от очакваното не означава добра стойност за бъдещето.“
Малко по-рано излязоха данни и за китайската икономика, които показаха, че тя се забавя, като продажбите на дребно и продажбите на жилища нарастват с по-леки темпове. Централната банка на страната понижи две основни лихви по заемите във вторник, изненадвайки пазара и сигнализирайки, че икономиката ѝ се нуждае от нов тласък. Юанът отслабна до едни от най-ниските си нива тази година.
Руската централна банка повиши основния си лихвен процент на извънредно заседание, за да спре срива на рублата и растящата инфлация.
Основните индекси на водещите фондови пазари в Европа също загубиха позиции в края на вчерашната търговска сеси.
На Лондонската фондова борса FTSE 100 загуби 1,57%. Във Франкфурт DAX отстъпи с 0,86%, а в Париж САС 40 се понижи с 1,1%.