Азиатските акции поевтиняват днес, японската йена поскъпва, а цената на златото скочи след новите прояви на насилие в Хонконг.

В същото време несигурността около това дали САЩ и Китай ще съумеят да сложат край на търговската война помежду си остава.

Хонконгският индекс Hang Seng оглави загубите в Азия, губейки над 2%, след като полицията стреля по протестиращи в източната част на острова. Местни медии информираха най-малко за един ранен.

Китайските акции също поевтиняха, като индексът на сините чипове CSI300 губи 1.3%. Южнокорейският KOSPI се понижи с 0.4%.

Японският Nikkei изтри първоначалния си ръст и се отдалечи от достигнатия наскоро 13-месечен ръст, след като изнесените данни показаха, че машинните поръчки в страната бележат спад в трети пореден месец.

Австралийският основен индекс отчете повишение от 0.55%, нараствайки до двуседмичен връх.

В крайна сметка, азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI записа понижение от 0.5%.

“Търговската война между САЩ и Китай и протестите в Хонконг хвърлят негативна сянка върху азиатските пазари днес,” заяви пред Ройтерс Джеймс МакГлу, анализатор в Argonaut.

“Протестите в Хонконг продължават от известно време, а според финансовия свят те наистина започват да оказват негативно влияние в момента. Ако продължат, това със сигурност ще се отрази негативно.”

Фючърсите на щатския индекс S&P500 губят 0.25% в азиатската сесия, което е индикация, че индексът ще отвори с понижение по-късно през деня.

Пазарите на облигации в САЩ са затворени днес, но валутните пазари и пазарите на акции са отворени.

Цената на златото, която обикновено се повишава във времена на несигурност, се отдалечи от тримесечното дъно, докоснато в петък, и за последно нарастваше с 0.3%, до 1 462.11 долара за торйунция.

При валутите, японската йена поскъпва спрямо долара до 109.01, докато австралийският долар отчита лек спад до 0.6853.

Доларовият идекс бележи леко понижение до 98.33, докато еврото записа ръст до 1.1022 долара.

Вниманието на пазарите е насочено и към търговските преговори между САЩ и Китай.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в събота, че преговорите с Китай се движат по-бавно, отколкото би му се искало, но добави, че Пекин иска сделка повече, отколкото той.

Това изказване бе малко по-оптимистично, в сравнение с предишното му, в което той заяви, че Белият дома няма да се съгласи на пълна отмяна на наложените мита, което навреди на акциите и на долара.

Преди затварянето на Уолстрийт в петък оптимизмът се бе върнал на пазарите, тъй като инвеститорите залагаха, че Вашингтон има нужда от сделка, а Китай също има интерес от това. И трите щатски индекса записаха рекордно високи нива на затваряне.

S&P 500 записа четвърти рекорд в последните шест сесии.

Тази седмица пък се очакват даните за промишленото производство и продажбите на дребно в САЩ.

При суровините петролът от сорта брент поевтиня с 57 цента, до 61.94 долара за барел, докато щатският лек суров петрол се обезцени с 48 цента, до 56.76 долара за барел.