Облигациите поевтиняват, доларът поскъпва, а пазарите на акции в Азия стартираха колебливо второто полугодие днес, тъй като инвеститорите са все по-притеснени относно перспективите пред световната икономика.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се търгува без промяна при ниски обеми на търговия заради празник в Хонконг, информира Ройтерс.

Японският Nikkei се понижи с 0.7%. Държавните ценните книжа поевтиняват, което повиши доходността, а фючърсите на щатския борсов индекс S&P500 отстъпват с 0.2%.

S&P 500 вчера приключи най-слабото си първо полугодие от 1970 г., а пазарът на държавни ценни книжа пострада толкова много през последните шест месеца, че по оценки на Deutsche Bank представянето е най-слабото от повече от два века.

Причината за това е инфлацията и отговорът на централните банки. Фокусът сега е насочен към това дали инфлацията е достигнала своя връх. По-късно днес се очакват данни за потребителските цени в еврозоната, а данните за юли за САЩ ще бъдат едно от големите събития на финансовите пазари.

Темпът на инфлация в Германия неочаквано се забавя миналия месец, както и този на потребителските разходи в САЩ през май, показаха изнесени вчера данни. Това предизвика някои да заложат на известно ограничение в ръста на лихвите, но в същото време породи опасения относно състоянието на икономиката.

Четири от водещите американски банки увеличават дивидентите сиАмериканските банки Morgan Stanley, Goldman Sachs, Bank of America и Wells Fargo увеличиха размера на дивидентите си, след като преминаха успешно годишните си стрес тестове

Опасенията относно икономическия растеж доведоха до понижение в цената на петрола, като фючърсите на брента за последно се търгуваха на ниво от 109.76 долара за барел.

Тази несигурност подкрепя щатския долар, който отчете най-доброто си тримесечие от 2016 г., като в този период губещите бяха еврото и йената. Доларът поскъпва днес и е на път да запише седмично повишение, като доларовият индекс нараства с 0.7% за седмицата до 104.830.

На фона на мрачните настроения на пазарите едно от малкото ярки места е Китай. Пазарите на акции в континентален Китай бележат ръст за последното тримесечие и се повишават с около 20% от достигнатите през април дъна.

Китай излиза от локдауните и няма проблем с инфлацията, а изнесените тази седмица данни за фабричната активност отчетоха завръщане към растеж и най-голямото повишение в производството от 13 месеца.

Индексите Shanghai Composite и CSI300 губеха по около 0.3% днес, но са на път да запишат ръст в пета поредна седмица.

Юанът се стабилизира и това донякъде подкрепи някои регионални валути. Фокусът днес е насочен към визитата на китайския президент Си Дзинпин в Хонконг.

Днес доларът поскъпва до 1.0469 спрямо еврото и нараства с 0.3% до 0.6883 спрямо австралийския долар.

Щатската валута се разменя срещу 135.64 йени, след като поскъпна с 11.6% спрямо японската валута през изминалото тримесечие. Силният долар и повишаващите се лихви в САЩ ограничиха цената на златото. Скъпоценният метал е на път да запише седмично понижения, като цената му е на ниво от около 1 805 долара за тройунция.