Доларът приключва най-успешното си тримесечие от края на 2016 г.
Азиатските акции приключват в мрачно настроение едно тежко тримесечие - на фона на опасенията, че лечението на централните банки за инфлацията ще „разболее“ световната икономика, което обаче подкрепя долара и държавните облигации.
Представители на централната банка на САЩ вчера потвърдиха ангажимента си към установяване на контрол над инфлацията, каквото и да струва това, а данните за цените в САЩ, които се очакват по-късно през деня, само ще очертаят степента на това предизвикателство.
"Инфлацията може да е проблематична," предупреждават анализатори от ANZ. "Тя се разширява от стоките към услугите, а ръстът на заплатите се ускорява."
"Дори на фона на бързото повишение на лихвите, ще е необходимо едно отпускане на пазара на труда, а това означава, че инфлацията може да остане висока за по-дълъг период от време."
Това предполага, че е прекалено рано да се обяви пик при лихвените нива и дъно при акциите, въпреки че пазарите вече паднаха доста.
Щатският индекс S&P 500 изгуби близо 16% през това тримесечие, което е най-лошото му представяне от началото на пандемията, докато Nasdaq падна с цели 21%, информира Ройтерс.
По-рано днес фючърсите на S&P 500 и Nasdaq отчитаха понижения с по 0.3% без много признаци, че в новото тримесечие ще има смелчаци, които да търсят изгодни сделки.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с още 0.4%, с което спадът за тримесечие достига 10%.
Японският Nikkei падна с 0.8%, въпреки че понижението му през това тримесечие е едва 4%, благодарения на слабата йена и облекчената парична политика на Централната банка на Япония.
Необходимостта от стимули беше очертана и от изнесените данни, които показаха, че промишленото производство в Япония пада със 7.2% през май, докато анализаторите очакваха понижение от едва 0.3%.
Индексът на китайските сини чипове CSI300 нарасна с 0.6%, подпомогнат от изнесени през деня данни, които показаха ръст на дейността в сектора на услугите.
Засега рискът от рецесия беше достатъчен, за да свали доходността по щатските 10-годишни облигации отново до 3.085%, след като наскоро достигна връх от 3.498%. Въпреки това доходността нараства със 77 базисни пункта през настоящото тримесечие.
Курсът на Федералния резерв на САЩ към повишение на лихвите се комбинира със стремежа на инвеститорите към ликвидност, което осигури на долара най-доброто му тримесечие от края на 2016 г. Доларовият индекс беше на ниво от 105.100 - малко под достигнатия наскоро 20-годишен максимум от 105.79.
Еврото изпитваше затруднения при 1.0442 спрямо долара, като губи 5.6% от стойността си през тримесечието, въпреки че остава малко над достигнатото през май дъно от 1.0348 долара.
Японската йена е в още по-лоша форма, като доларът поскъпна с над 12% спрямо японската валута до 136.70 и докосна най-високото си ниво от 1998 г.
Повишаващите се лихви и скъпият долар не се отразяват добре на златото, което се търгува на цена от около 1 818 долара за тройунция и поевтинява с 6% за тримесечието.
Цените на петрола остават без промяна днес на фона на опасенията за забавяне на търсенето на горива в САЩ, въпреки че предлагането остава ограничено.
OPEC и OPEC+ приключват двудневните си срещи днес с малко очаквания, че ще могат да произвеждат много повече петрол, въпреки оказвания от САЩ натиск за увеличение на производствените квоти.
Брентът със срок на доставка през септември поскъпна с 2 цента до 112.47 долара за барел, докато щатският лек суров петрол (WTI) поевтинява с 5 цента до 109.73 долара за барел.