В края на бурната седмица азиатските акции намериха известна опора днес, след като Китай намекна, че ще осигури допълителна подкрепа за икономиката си и на фона на нарастващите очаквания за стимули от страна на всички големи централни банки.

Пазарните нагласи се подобриха, след като от Китай обявиха, че Пекин ще представи план за повишаване на разполагаемите доходи, без да предоставя допълнителни подробности.

Ръстът при фючърсите на щатските и европейките индекси също помогна, като фючърсите на S&P 500 добавиха 0.55%, а тези на EUROSTOXX 50 - 0.5%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI реагира, като нарасна с 0.2%, въпреки че все още губи 1% за седмицата.

Японският Nikkei възстанови загубите си от преди това и нараства с 0.09%, докато индексът на сините чипове на борсата в Шанхай се повиши с 0.7%.

Търговският спор между САЩ и Китай обаче продължава да тежи на пазарите, след като Пекин обяви вчера, че ще предприеме ответни мерки срещу наложените мита върху китайски стоки за 300 млрд. долара.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви вчера, че вярва, че Китай иска да сключи сделка и че спорът ще бъде доста кратък, въпреки че продължава вече повече от година.

Без споразумение на хоризонта, инвеститорите хеджираха срещу евентуален икономически спад, като купуваха облигации.

Доходността на 30-годишните щатски облигации падна до рекордно ниските 1.916% и губи 27 базисни пункта за седмицата, което е най-големият спад от средата на 2012 г.

Нагласите са толкова мрачни, че изненадващо добрите данни за продажбите на дребно в САЩ не оказаха никакъв ефект върху поскъпването на облигациите.

Анализатори предупреждават, че настоящият пазар на облигации е по-различен, отколкото в миналото и че може да не дава реален сигнал за рецесия.

Управителят на Централната банка на Финландия Оли Рен вчера заяви, че има необходимост от значителен пакет от мерки за облекчаване на паричната политика през септември.

Пазарите очакват понижение на лихвата по депозитите най-малко с 10 базисни пункта и възстановяване на изкупуването на облигации, което понижи лихвата по 10-годишните германски държавни облигации до рекордно ниските ‑0.71%, информира Ройтерс.

Вчера Мексико се превърна в поредната страна, която изненада с понижение на лихвите, което беше първо за последните пет години.

Лихвената крива на Канада пък се обърна с най-много от близо две десетилетия, което постави централната банка на страната под натиск да предприеме действия.

Всичките тези приказки за облекчаване на паричната политика от страната на Европейската централна банка (ЕЦБ) обезцениха еврото до 1.1099 спрямо долара, отдалечавайки го от върха от 1.1230, достигнат по-рано през седмицата.

Това помогна на доларовия индекс да нарасне до 98.217 пункта и да се отдалечи от достигнатото дъно за седмицата от 97.033.

Доларът обаче не можа да поскъпне спрямо считаната за валута убежище японска йена и се търгуваше на ниво от 106.20.

На фона на срива при лихвите по държавните облигации, златото продължава да изглежда относително по-привлекателно и цената на метала се задържа на ниво от 1 521.20 долара за тройунция, малко под шестгодишния си връх.

Цените на петрола се опитват да тръгнат нагоре след резките понижения в два поредни дни. Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 46 цента, до 58.69 долара, докато тези на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 59 цента, до 55.06 долара за барел.