Опасенията от глобална рецесия потопиха акциите и петрола
Акциите в световен мащаб поевтиняват, а цените на петрола продължават да се понижават, след като обърната лихвена крива в САЩ засили опасенията относно глобална рецесия.
Пазарите в Азия вече бяха в отбранителна позиция, след като трите основни щатски индекса паднаха с по около 3% вчера, като Dow Jones записа най-голямото си еднодневно понижение от октомври.
Сривът при акциите беше предизвикан от спада на лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации, чието ниво падна под това на лихвата по двегодишните книжа. Това беше първото подобно понижение от 2007 г., а тази инверсия при лихвената крива е считана от мнозина за индикатор за предстояща рецесия.
Опасенията около световния икономически растеж се засилиха в последните месеци, особено с оглед на търговската война между САЩ и Китай, която продължава и оказва влияние върху компании и потребители.
Ефектът от конфликта тази седмица се прояви в данните за германската икономика, която се свива през второто тримесечие, както и в поредицата данни за китайската икономика.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна с 0.9% в ранната търговия, докато японският Nikkei се понижи с 1.4%, а австралийският основен индекс изгуби 2.1%.
Китайските пазари също бяха засегнати, като индексът Shanghai Composite и този на сините чипове CSI300 губят 1.1% и 1.0%, респективно. Хонконгският Hang Seng се понижи с 0.8%.
В ранната азиатска сесия лихвата по 10-годишните щатски облигации падна до най-ниското си ниво от 3 години, докато тази по 30-годишните книжа се понижи до 1.991%, падайки за първи път под основната лихва на Федералния резерв.
Щатските индекси фючърси успяха да се стабилизират леко по време на азиатската сесия, изтривайки загубите си от по-рано.
Инвеститорите трябва да обърнат внимание на това колко много пазарите са се променили през последното десетилетие, което означава, че инверсия при лихвената крива може да не е предвестникът, който някога беше, казва Кери Грейг, пазарен анализатор в J.P. Morgan Asset Management, цитиран от Ройтерс.
“Инверсията при лихвената криза отправя предупреждение – инвеститорите трябва да проверят портфейлите си. Това обаче не е причина за паника или пък за поддаване на разпродажбите,” казва той.
Въпреки това цените на петрола продължиха да падат и днес след спада от вчера - след новината, че запасите в САЩ неочаквано нарастват и след като опасенията относно рецесията се засилиха, а икономическите данни от Китай и Европа разочароваха.
Въпреки това цените на златото остават стабилни, след като нараснаха в предходната сесия заради засиления интерес към активите убежища.
Брентът поевтинява с 0.8%, до 59.03 долара за барел, след като падна с 3% в предходната сесия, докато цената на щатския лек суров петрол се понижи с 0.5%, до 54.96 долара за барел, след като записа понижение от 3.3% в предходната сесия.
След като признаците за рецесия се засилиха, а основните борсови индекси паднаха, президентът на САЩ Доналд Тръмп хвърли вината единствено върху Фед за това, че централната банка е продължила да вдига лихвите до края на миналата година.
"Китай не е наш проблем, въпреки че случващото се в Хонконг не помага. Нашият проблем е Фед. Вдигаха лихвите прекалено много и прекалено бързо. Сега ги свалят прекалено бавно...," написа Тръмп в Twitter вчера.
Търговията при основните валути остана относително спокойна, като доларовият индекс отстъпи с 0.1%, до 97.936, а еврото поскъпна с 0.1%, до 1.1144 спрямо долара. Японската йена запазва позиции спрямо долара при 105.93, след като нарасна с 0.8% в сряда.
Златото се оскъпи с над 1% вчера. Спот цената на метала днес беше на ниво от 1 518.55 долара за тройунция, без изменение за деня и недалеч от шестгодишния връх, достигнат във вторник.