Азиатските акции поскъпват в началото на седмицата
Поскъпването при китайските акции и по-високият фиксинг на юана от очакваното помогна за повишението при азиатските акции.
В същото време поскъпването на златото беше индикатор за опасенията на инвеститорите относно рисковете от продължителна търговска война между САЩ и Китай.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изтри първоначалните загуби и отчита минимално повишение от 0.02%.
Индексът беше подпомогнат от китайските акции, които записаха ръст след загубите от миналата седмица. Индексът на сините чипове се повиши с 0.96%.
Пазарните нагласи бяха подпомогнати и от Централната банка на Китай, която определни дневния фиксинг на юана на ниво от 7.0211 спрямо долара. Това ниво беше по-ниско от петъчния фиксинг, но по-високо от пазарните очаквания.
Преди седмица Китай позволи на юана да пробие нивото от 7 юана за долар за първи път от 2008 г., което накара Вашингтон да нарече Пекин валутен манипулатор и да предизвика пазарни реакции.
От Международния валутен фонд (МВФ) обявиха в петък, че стоят зад оценката си, че стойността на китайския юан до голяма степен отговаря на икономичесите фундаменти.
Днес австралийският основен индекс се понижи с 0.17%, докато индонезийският изгуби 0.3%, а южнокорейският KOSPI изтри първоначалните си загуби, за да отчете ръст от 0.39%.
Обемите на търговия бяха относително ниски, тъй като някои регионални пазари, в това число Япония, Сингапур и Индия, са затворени заради празници.
В петък индексите на Уолстрийт прекъснаха тридневната си печеливша серия, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон продължава преговорите с Пекин, но САЩ за момента няма да сключва сделка.
Тези коментари предизвикаха късни разпродажби в една волатилна сесия, в която Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.34%, S&P 500 изгуби 0.66%, а Nasdaq Composite падна с 1%.
Търговския съветник на Белия дом Питър Наваро впоследствие заяви, че САЩ планират да проведат още един кръг на преговори с представители на Китай.
На пазарите нямаше много обнадеждаващи новини. Изнесени през миналата седмица данни показаха, че през второто тримесечие британската икономика неочаквано се е свила за първи път от 2012 г., докато германското промишлено производство отчита най-големия си спад на годишна база от девет години.
Всичко това породи опасения от рецесия в световен мащаб, тъй като ескалиращата търговска война между САЩ и Китай се отрази на търговията и инвестициите.
Пренасочването към активите убежища помогна за повишението на цената на златото до над 1 500 долара за тройунция през миналата седмица за първи път от април 2013 г.
Скъпоценният метал изтри част от ръста си днес и за последно се търгуваше без промяна в цената на ниво от 1 496.70 долара за тройунция.
На валутните пазари паундът падна до достигнатото на 17 януари 2017 г. дъно спрямо долара, като днес се разменяше срещу 1.2015 долара, преди да поскъпне леко до 1.2037.
Британската валута беше подложена на натиск в петък след излизането на слабите данни за икономиката.
Доларът поевтиня с 0.2% спрямо йената - до 105.45, а еврото отчете лек ръст до 1.1205 долара.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, остана без промяна на ниво от 97.493.
Цените на петрола записаха понижения, след като в петък нараснаха рязко вследствие на данните за запасите в Европа и информацията за ограничение на производството от страна на ОПЕК.
Щатският лек суров петрол поевтинява с 0.28%, до 54.35 долара за барел, докато брентът губи 0.14%, до 58.45 долара за барел.