Стабилизирането на юана успокои леко пазарите
Азиатските акции се стабилизираха леко днес, след като инвеститорите си поеха въздух от продължилите седмица разпродажби.
Китайските власти предприеха стъпки за ограничаване на поевтиняването на юана, което помогна за успокояването на страховете от разразяването на пълна търговска и валутна война между САЩ и Китай.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.05% в ранната търговия, след като падна с 8.26% в предходните осем сесии. Японският Nikkei изгуби 0.26%.
На Уолстрийт вчера S&P 500 нарасна с 1.30%, докато глобалният индекс на MSCI се повиши с 0.50%, което беше първи ръст от седем сесии насам.
Възстановяването дойде, след като Централната банка на Китай предприе стъпки вчера за стабилизирането на юана с фиксирането на по-висок курс и продажбата на облигации, което даде сигнал, че властите искат да ограничат поевтиняването.
Коментарите на икономическия съветник на Белия дом Лари Къдлоу също успокоиха пазарните нагласи. Къдлоу заяви вчера, че администрацията на президента Доналд Тръмп иска да продължи търговските преговори с Китай и все още планира да приеме китайска делегация за преговори през септември.
Юанът поевтиня рязко в понеделник, преминавайки символичното ниво от 7 юана за долар, което пък накара Вашингтон да обяви Китай за „валутен манипулатор“, което беше сериозна ескалация на продължаващия вече година търговски конфликт между двете най-големи щатски икономики.
В ранната азиатска търговия днес юанът се търгуваше на ниво от 7.0533 спрямо долара, отдалечавайки се от вчерашното дъно от 7.1400, което беше най-ниското ниво от 2010 г.
Много инвеститори смятат, че Тръмп не може да си позволи продължителна нестабилност на финансовите пазари, тъй като неговата репутация е обвързана с икономическия растеж и успеха на щатския капиталов пазар, според Reuters.
Като цяло пазарните нагласи обаче остават нестабилни.
От Goldman Sachs обявиха, че вече не очакват да има търговско споразумение преди президентските избори в САЩ през ноември 2020 г., докато от Morgan Stanley предупредиха, че налагането на нови мита може да доведе до рецесия на световната икономика до средата на следващата година.
Тези мрачни перспективи подкрепиха активите убежища, като златото поскъпна до шестгодишен връх от 1 477 долара за тройунция в ранната търговия днес. За последно златото се търгуваше на цена от 1.474.7 долара.
Щатските държавни облигации запазиха по-голяма част от ръста си от последната седмица. Лихвата по 10-годишните книжа беше на ниво от 1.695%, в сравнение с над 2% само преди седмица.
На валутните пазари доларът се търгуваше срещу 106.33 йени. Щатската валута поевтинява с 0.13% за деня, но се отдалечи от достигнатото вчера седеммесечно дъно от 105.52.
Еврото остана без промяна на ниво от 1.1203 спрямо долара. Австралийският долар се разменяше срещу 0.67605 щатски долара, недалеч от седеммесечното дъно от 0.6748, достигнато в понеделник.
Новозеландският долар губи близо 2%, до 0.63 щатски долара, след като Централната банка на Нова Зеландия изненадващо понижи основната си лихва с половин процентен пункт до 1% при предварителни очаквания за понижение с 0.25%.
Цените на петрола също се понижиха, като брентът поевтиня до седеммесечни дъна, след като търговското напрежение между САЩ и Китай засили опасенията около търсенето на суровината в световен мащаб.
Фючърсите на брента поевтиняха с 0.36%, до 58.73 долара за барел - близо до достигнатото вчера дъно от 58.55 долара, което беше най-ниското ниво от началото на януари.